Kontakt

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 857 30 71
e-mail: gci@mszczonow.pl

Kalendarz

25.1.2022

Imieniny

Pawła, Miłosza, Tatiany

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

  • -

Majowe świętowanie w Mszczonowie

Stało się już tradycją, iż 3 maja mieszkańcy Mszczonowa mają liczne powody do świętowania, tak też było i w tym roku. Z samego rana ulicami miasta przeszedł strażacki pochód, prowadzony przez orkiestrę dętą OSP.  Dla wielu mieszkańców miasta było to swoistym zaproszeniem do uczestnictwa w miejskim świętowaniu. Druhowie przemaszerowali do nowego cmentarza, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach swoich zmarłych kolegów. O godz. 9.30 na placu przed ratuszem odbyła się zbiórka pocztów sztandarowych. W tegorocznym święcie wzięła także udział mszczonowska GRH „Strzelcy 31 pp” odtwarzająca żołnierzy wrześniowych wraz z grupą cywili. Następnie odbyło się tradycyjne złożenie meldunku burmistrzowi przez naczelnika OSP Grzegorza Koperskiego, uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu narodowego.  Po czym wszyscy uczestnicy majowego święta przemaszerowali do kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela, aby wziąć udział w nabożeństwie i tym samym uroczyście uczcić dzień Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystą Mszę Św. w intencji ojczyzny celebrował ks. dziekan Tadeusz Przybylski. Wygłosił on także homilię, w której nawiązał do Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz wpływu jej kultu na losy kraju oraz narodu polskiego, a także do 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Tuż po mszy uczestnicy majowego święta zatrzymali się przy domu rodziny Maklakiewiczów, gdzie burmistrz Mszczonowa odczytał  treść aktu erekcyjnego pod obudowujący się budynek, w którym powstanie wkrótce Izba Pamięci poświęcona kompozytorowi oraz ognisko muzyczne. Tuż przed ceremonią wmurowania gilzy radna Barbara Gryglewska wygłosiła krótką prezentację historyczną, w której nie tylko przybliżyła mieszkańcom Mszczonowa losy samego budynku, ale przede wszystkim spojrzała na niego przez pryzmat wybitnych mieszkańców, dla których był to dom rodzinny, a jednocześnie swoista kuźnia talentów, które do dziś dnia poprzez swoich potomków rozsławiają Polskę nawet w tak odległych zakątkach świata jak Meksyk czy Chiny. Następnie dokonano uroczystego aktu wmurowania gilzy zawierającej akt erekcyjny, w którym uczestniczyli: Wojciech Szustakiewicz, Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Józef Grzegorz Kurek, Burmistrz Mszczonowa, radni Rady Miejskiej Mszczonowa, radne powiatowe Beata Sznajder i Krystyna Penczonek oraz liczni mieszkańcy miasta. Kończąc tę cześć uroczystości burmistrz Kurek zapowiedział, iż ma nadzieję, że prace adaptacyjne w domu Maklakiewiczów zakończą się do końca października br. i że na kolejne święto państwowe tj. 11 listopada 2012r. będzie mógł wraz z radnymi otworzyć nową Izbę Pamięci poświęconą postaci Jana Adama Maklakiewicza oraz ognisko muzyczne, które miejmy nadzieję stanie się kuźnią nowych mszczonowskich talentów na miarę swojego wielkiego poprzednika.

Kolejna część obchodów Narodowego Święta 3 Maja odbyła się na placu przed ratuszem, gdzie powitał wszystkich druh Waldemar Suski, który krótko przybliżył zebranym historię strażackiego święta oraz złożył najlepsze życzenia wszystkim osobom zaangażowanym w służbę związaną z ochroną przeciwpożarową rozpoczynając tym samym obchody corocznego święta strażaków, które w Mszczonowie tradycyjnie obchodzone jest w wigilię Św. Floriana. Następnie do zebranych zwrócił się burmistrz Kurek, który w swoim wystąpieniu przypomniał znaczenie Konstytucji 3 Maja dla historii Polski, przypominał straszne lata zaborów, do których doprowadził brak zgody i jedności narodowej oraz skomplikowana sytuacja polityczna ówczesnej Europy. Burmistrz zaapelował też do wszystkich mieszkańców o wykazanie troski o dobro publiczne, które często jest dewastowane i niszczone.  Złożył również strażakom życzenia z okazji ich święta.
Po przemówieniu przyszedł czas na udekorowanie zasłużonych druhów medalami i odznaczeniami. I tak Złoty Znak Związku otrzymał dh. Marian Górecki. Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh. Zbigniew Chyła, dh. Jarosław Dębski, dh. Tadeusz Zgórzak. Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: dh. Joanna Nowak-Zielonka oraz dh. Artur Szymanowski. Następnie licznej grupie strażaków wręczono szereg odznaczeń organizacyjnych. Po zakończeniu dekoracji i koncercie orkiestry mszczonowscy strażacy przygotowali dla mieszkańców pokazy ratowniczo-gaśnicze (symulację wypadku drogowego, pokaz sprawności w wykonaniu młodzieżowej drużyny strażackiej oraz symulację pożaru mieszkania). Pokazy cieszyły się dużą popularnością wśród widzów, gdyż z pewnością niecodziennie możemy zobaczyć jak działa ciężki sprzęt wykorzystywany przy wycinaniu ofiar wypadków z aut czy też uświadomić sobie jak szybko może rozprzestrzenić się pożar w budynku. Po zakończonych pokazach strażacy zaprosili wszystkich mieszkańców do zwiedzania strażnicy oraz strażackiej Izby Pamięci.

 

  • autor: Rafał Wasilewski
  • -

« Wstecz

Sprawdz serwis - linki

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

14702

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów

pokaż na mapie
Centrala tel.: +48 46 857 30 71

fax: 46 857 11 99

e-mail: gci@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 08.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 15.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - GCI Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.