Kontakt

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 857 30 71
e-mail: gci@mszczonow.pl

Kalendarz

8.12.2021

Imieniny

Marii, Wirginii, Makarego

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • SP Mszczonów

Niezwykłe spotkania z ożywioną historią

Blisko tysiąc trzystu  uczniów ze szkół podstawowych oraz gimnazjów z dwóch gmin  Mszczonów i  Radziejowice uczestniczyło w lekcjach historii,  zorganizowanych przez rekonstruktorów z GRH „STRZELCY 31 pułku piechoty”. Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Ożywić  historię”,  finansowanego przez Stowarzyszenie LGD „Ziemia Chełmońskiego”. Podczas spotkań z uczniami rekonstruktorzy opowiadali o wojnie obronnej `39  z naciskiem na jej lokalne, głównie mszczonowskie i osuchowskie epizody. Oprócz tego wspólnie z uczniami podczas specjalnego quizu obalali mity, których wokół polskiego września narosło naprawdę  niemało.  Na każdej lekcji były też  konkursy na temat znajomości uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia wrześniowego żołnierza oraz krótka opowieść o zapomnianych, wojennych bohaterach, takich jak chociażby - 13-letni Tadzio Jasiński z Grodna, który podobnie jak   jego rówieśnicy z Głogowa, sprzed dziewięciu wieków,  został jako żywa tarcza przywiązany do wrogiej maszyny bojowej.  Uczniowie mogli ponadto obejrzeć  filmy dotyczące bitwy mszczonowskiej, zapoznawali się z archiwalnymi zdjęciami i nagraniami,  pochodzącymi z okresu wojny, a także  mogli wysłuchać opowieści o ruchu rekonstrukcyjnym. Tematem dominującym przeprowadzonych lekcji była wojna obronna 1939 roku, jednak na zasadzie dygresji przenoszono się podczas ich trwania   także w inne okresy historyczne, a  już  najczęściej zahaczano o dzieje Powstania Warszawskiego. Za prawidłowe odpowiedzi na zadawane pytania prowadzący rozdawali łuski, a w dwóch szkołach otrzymali nawet prawo nagradzania za aktywność ocenami bardzo dobrymi. Oczywiście stopnie musiały  zostać  zaakceptowane przez obecnego na sali nauczyciela historii. Dorosłym rekonstruktorom w poszczególnych szkołach pomagali ich młodzi koledzy, których nie brakuje w mszczonowskich i radziejowickich podstawówkach oraz  gimnazjach.  Dzięki wspaniałej atmosferze, jaka panowała pomiędzy prelegentami i słuchaczami  czasami przekraczano ustalone wcześniej ramy czasowe zajęć. W niektórych szkołach zamiast umówionych 45 minut spotkania  dzięki toczącej się  dyskusji  przedłużano je nawet do dwóch pełnych godzin lekcyjnych. Dodatkowym dowodem na to, że uczniom podobały się  niezwykłe zajęcia jest też  to, że pod ich wpływem kilka osób zadeklarowało chęć przystąpienia do mszczonowskiej GRH.  
Żywe lekcje historii  przeprowadzone były  w dniach od 27 września do 26 października.  Początkowo miały  być  to zajęcia dla pojedynczych, wskazanych przez dyrektorów, najstarszych  klas w poszczególnych szkołach, jednak później wszędzie decydowano się  organizować  łączone  lekcje dla klas różnych wiekowo. To uniemożliwiało prowadzenie zajęć w salach do nauki historii, które z reguły okazywały się zbyt małe.  W dziewięciu szkołach rekonstruktorzy korzystali z sal gimnastycznych, sal świetlicowych lub szkolnych auli, natomiast mszczonowskie szkoły na swoje lekcje  zamówiły salę widowiskową  Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, która mieści jednocześnie nawet do dwustu osób.
Całkowita wartość projektu  „Ożywić  historię” wynosi 24890,24 zł w tym uzyskane dofinansowanie z LGD to  17423.17 zł. Dzięki tym funduszom zakupione zostały nowe sorty mundurowe dla GRH, a także repliki broni, które prezentowano szkolnej młodzieży. W ramach realizacji projektu odbyły się nie tylko opisane powyżej lekcje historii, ale także dwa rajdy  - pieszy i rowerowy.  Rajd pieszy w połowie września odbył się  na trasie Puszcza Mariańska-  Mszczonów i przebiegał trasą , którą  przed 73- laty przeszli żołnierze 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którzy 11 września 1939 roku zwyciężyli w bitwie mszczonowskiej oddziały XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu.  Rajd rowerowy wiódł natomiast śladami wrześniowych bitew i potyczek, jakie stoczone zostały na terenie Ziemi Mszczonowskiej.

drukuj (Niezwykłe spotkania z ożywioną historią )

 • autor: MM, Fot. MM, Magdalena Siemińska
 • SP Piekary.
 • SP Wręcza.
 • SP Korytów.
 • SP Kuklówka.
 • Gimnazjum Mszczonów.
 • SP Bobrowce.
 • Gimnazjum Radziejowice.
 • SP Radziejowice.
 • SP Lutkówka.
 • Zespół Szkół Osuchów.

« Wstecz

Sprawdz serwis - linki

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

14107

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów

pokaż na mapie
Centrala tel.: +48 46 857 30 71

fax: 46 857 11 99

e-mail: gci@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 08.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 15.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - GCI Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.