Kontakt

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 857 30 71
e-mail: gci@mszczonow.pl

Kalendarz

8.12.2021

Imieniny

Marii, Wirginii, Makarego

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

„Światełko dla poległego żołnierza” oraz kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Osuchowie

Kwesty prowadzone 1 listopada na cmentarzach we Mszczonowie oraz na parafialnym cmentarzu w Osuchowie przyniosły niespodziewanie korzystne rezultaty. Członkom Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz rekonstruktorom z Grupy Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31 pułku piechoty udało się w sumie zebrać aż  4580.10 zł.  Pasjonaci lokalnej historii kwestowali z myślą o trzech planowanych przedsięwzięciach. Na tzw. nowym cmentarzu we Mszczonowie prowadzono zbiórkę na odbudowę grobu państwa Bieleckich, dziedziców przedwojennego majątku Gnojna. Na starym cmentarzu kwestowano na renowację  XIX -wiecznego nagrobka ks. proboszcza Marcina Polkowskiego, zaś  pieniądze pozyskane w Osuchowie zbierano na  budowę  pomnika upamiętniającego tragiczny pożar spichrza, w którym w latach 40-tych XX- wieku spłonęło żywcem wielu osuchowian oraz mieszkańców sąsiednich wsi. Członkom MSH i GRH najwięcej udało się uzbierać na nowym cmentarzu, bo aż  2724.61 zł. W Osuchowie do puszek kwestujących trafiło 1071.45 zł., a  na starym cmentarzu we Mszczonowie ofiarodawcy wsparli pierwszolistopadową akcję kwotą 784.04 zł.   
Planowane budowy i renowacje zostaną wykonane przy współpracy z mszczonowskim samorządem. Burmistrz Józef Grzegorz Kurek zapowiedział, że gmina będzie czynnie uczestniczyć  w każdym z wymienionych zadań. Najlepszym dowodem na to, że tak właśnie będzie jest głaz narzutowy na osuchowski pomnik, który jeszcze w październiku został dostarczony przez gminne służby komunalne, dokładnie w to miejsce, gdzie przed ponad sześćdziesięciu laty doszło do tak tragicznego w skutkach pożaru.
Rekonstruktorzy i członkowie Stowarzyszenia Historycznego pierwszego listopada nie tylko kwestowali, ale także zaciągnęli honorowe warty przy grobach żołnierskich oraz przy miejscowych pomnikach, upamiętniających osoby i wydarzenia z okresu II wojny światowej. Tradycyjne „Światełko dla poległego żołnierza”, ofiarowane przez  mszczonowskich Strzelców,   zapłonęło  na  cmentarnych kwaterach z czasów pierwszej i drugiej wojny,  przy pomniku Strzelców Kaniowskich (na Placu Papieskim), przy mogile rozstrzelanych,  mszczonowskich zakładników (przy kościele farnym), przy  mogile z roku 1939, jaka  znajduje się w lesie w Gnojnie, a także przy pomniku ofiar drugiej wojny światowej, jaki stoi  w parku przy ulicy Grójeckiej.
Zarząd MSH wraz z prezesem Markiem Wardakiem oraz rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31pp dziękują  wszystkim, którzy tak hojnie wsparli tegoroczną  zbiórkę.

drukuj („Światełko dla poległego żołnierza” oraz kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Osuchowie)

 • autor: MM, fot.MM, Marek Wardak
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« Wstecz

Sprawdz serwis - linki

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

14109

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów

pokaż na mapie
Centrala tel.: +48 46 857 30 71

fax: 46 857 11 99

e-mail: gci@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 08.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 15.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - GCI Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.