Nie ma chyba rzeczy, która bardziej przesądzałaby o atmosferze Bożego Narodzenia i jego magii, niż wspólne kolędowanie. Pamiętając o tym, młodzi adepci muzyki z Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego postanowili wprowadzić swoich bliskich w świąteczny klimat podczas Koncertu Wigilijnego, który odbył się 18 grudnia 2013 r. w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK wraz z członkami Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego 14 grudnia wzięli udział w Kresowym Opłatku, jaki odbył się w dworku Biniszewicze w Kulkówce Radziejowickiej.
W gminie Mszczonów bardzo uroczyście zakończono tegoroczne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uczyniono to 15 grudnia w Osuchowie, największej po Mszczonowie miejscowości w gminie.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24.12.2013 (Wigilia) oraz 31.12.2013 (Sylwester), Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie czynne będzie w godzinach od 8.00 do 13.00.
Za utrudnienia przepraszamy.
Władze Samorządowe Gminy Mszczonów i Nadleśnictwo Grójec- Leśnictwo Osuchów
wraz
z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym
pod patronatem
Gminnego Centrum Informacji i Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
zapraszają
15 GRUDNIA 2013 ROKU
na uroczyste zakończenie gminnych obchodów
150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
„Ach, ta dzisiejsza młodzież…” często powtarzają zdegustowani dorośli, którzy postrzegają młode pokolenie przez pryzmat uogólnionych opinii. Szczególnie dotkliwe, negatywne komentarze dotykają gimnazjalistów, którzy według wielu znajdują się w „najgorszym, buntowniczym wieku”. Tymczasem, zakończone 15 listopada warsztaty dziennikarskie, które odbyły się w ramach mikroimplementacji „Moja historia – integracja pokoleń” pokazują, jak dalece te stereotypowe opinie są oderwane od rzeczywistości.
W dniach 25 – 28 listopada br. w sali szkoleniowej Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie odbyły się bezpłatne warsztaty dla osób bezrobotnych i poszukujących nowej pracy.
W tym roku Żyrardów obchodzi 130 rocznicę strajku szpularek. Z tej racji rok 2013 ogłoszono w mieście ROKIEM SZPULARKI. Do wystąpień robotniczych dochodziło w Żyrardowie na przełomie XIX i XX wieku. Aby uczcić rocznicę tragicznych wydarzeń lokalne Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa” postanowiło nakręcić film zatytułowany „Strajk szpularek- historia prawdziwa”.
Biniszewicze – dworek w Kuklówce, w którym mieści się prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich, gdzie jak nie tu powinno się pamiętać o kolejnej, już 95-tej rocznicy rozpoczęcia zwycięskiej bitwy o Lwów.
Do udziału w mikroimplementacji zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcieliby nam przedstawić swoją opowieść dotyczącą historii lub wojennego okresu w dziejach Mszczonowa bądź zaprezentować interesujący zawód/hobby. Naszą propozycję kierujemy także do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się dziennikarstwem i nowymi technologiami.
Rekrutacja trwa od 18 października do 8 listopada 2013 r.
Skontaktuj się z nami: Gminne Centrum Informacji, Mszczonów, ul. Żyrardowska 4, tel. 46 857 30 71, Dagmara Bednarek 603 691 834, Damian Sołtyk 695 814 307, email: gci@mszczonow.pl
25 października w mszczonowskim gimnazjum odbyło się pierwsze spotkanie rekrutacyjne do, realizowanej przez Gminne Centrum Informacji, mikroimplmenentacji „Moja historia – integracja pokoleń”. Młodzieży zainteresowanej wzięciem w niej udziału szczegółowych informacji o Działaniu udzielili przedstawiciele GCI – Dagmara Bednarek i Damian Sołtyk.
W dniu Wszystkich Świętych Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzili zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce.
Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą zbiórkę pieniężną na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu w Lutkówce.
Kolejny raz w tym roku członkowie GRH STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa wcielili się w role oddziału kosynierów z roku 1863. W niedzielę 13 października wraz z rekonstruktorami z takich grup jak- Gloria Victis z Wielunia, Kujawski Ochotniczy Oddział Powstańców 1863 r. z Radziejowa oraz Bractwa „ Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli- starli się z odtwarzającymi carską piechotę członkami GRH 9 ROTA.
Marsz Niepokonanych – to wydarzenie ku czci Powstańców Warszawskich, którzy przetrwali 63 dni bohaterskiego oporu i w październiku 1944 roku w zorganizowanych kolumnach opuścili morze ruin, jakim już wtedy była Warszawa.
Po zakończeniu realizacji Projektu „Spacer po nieistniejącym mieście czyli młodzieżowy wehikuł czasu w ramach PO FIO, w którym Gminne Centrum Informacji wspierało organizatora - Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, przyszła pora na zaproponowanie mszczonowianom udziału w kolejnym, innowacyjnym przedsięwzięciu.
Zgodnie z Regulaminem Pracy Komisji Konkursowej organizowanej w ramach Festiwalu Historycznego 2013 §3 pkt 6 poddaje się wyniki laureatów konkursu fotograficznego w ramach Festiwalu Historycznego 2013.
Wrzesień dla nas rekonstruktorów, to okres szczególnej aktywności. W tym czasie liczne inscenizacje, odwołujące się do roku 1939, pokrywają się z innymi wydarzeniami. Dla mszczonowskiej GRH im. 31 pSK wrześniowe dni obfitowały w wiele atrakcji.
Zagłosuj na nagrodę Internautów dla NAJLEPSZEGO ZDJĘCIA z Festiwalu Historycznego.
Galeria zdjęć znajduje się w w poniższym linku:
http://www.mszczonow.pl/1126,rekonstrukcja-bitwy-mszczonowskiej.html
Regulamin konkursu
organizowanego podczas Festiwalu Historycznego
Dwie inscenizacje historyczne, plenerowe pokazy umundurowania, sprzętu oraz umiejętności członków grup rekonstrukcji historycznych, seanse filmów batalistycznych, a przede wszystkim oficjalne uroczystości rocznicowe bitwy mszczonowskiej 1939 roku- wszystko to odbyło się w Mszczonowie w dniach 21-22 września w ramach I Festiwalu Historycznego, który był elementem Projektu „Spacer po nieistniejącym mieście, czyli młodzieżowy wehikuł czasu” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Regulamin konkursu
organizowanego podczas Festiwalu Historycznego
74 ROCZNICA BITWY MSZCZONOWSKIEJ
21-22.09.2013
PROGRAM UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWYCH
Beleń, to tu na linii bunkrów, rozciągającej się wzdłuż rzeki Warty Strzelcy Kaniowscy w pierwszych dniach września `39 dawali odpór niemieckiemu agresorowi. Betonowe umocnienia są niemymi świadkami tamtych strasznych czasów. Bunkry przetrwały do dziś.
„Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"
Dwie inscenizacje historyczne, plenerowe pokazy umundurowania, sprzętu oraz umiejętności członków grup rekonstrukcji historycznych, seanse filmów batalistycznych, a przede wszystkim oficjalne uroczystości rocznicowe bitwy mszczonowskiej 1939 roku- wszystko to odbędzie się w Mszczonowie w dniach 21-22 września.
Mszczonowianie w 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej zebrali się na Mszy Świętej w kaplicy Parafii p.w. Świętego Ojca Pio. Podczas Eucharystii modlono się za poległych i pomordowanych mieszkańców miasta oraz za żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którzy w dniu 11 września 1939 roku odbili miasto z rąk niemieckich, dając mu ostatni dzień wolności przed długą okupacyjną nocą.
Festiwalem piosenki żołnierskiej w wykonaniu dzieci i młodzieży, a także pokazami grup rekonstrukcyjnych w miejskim parku w Sieradzu rozpoczęła się V edycja cyklu „Szlakiem Strzelców Kaniowskich”. Festiwal zatytułowany „Pieśń popłynie nadwarciańskim echem” odbył się 24 sierpnia.
Mieszkańcy Ciechanowa, Gminy Sońsk oraz okolicznych miejscowości oddali cześć bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty, jaka w 1920 roku stoczyła krwawą bitwę pod Sarnową Górą. Uroczystości na polu bitewnym, pod pomnikiem upamiętniającym zmagania z bolszewikami, odbyły się 18 sierpnia.
Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne wraz z GRH STRZELCY im. 31 pSK, a także Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie uczciło 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na trzy sposoby.
Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego jednogłośnie uzyskał absolutorium. Podczas Walnego Zebrania MSH, jakie odbyło się w dniu 12 czerwca mszczonowscy pasjonaci historii nie tylko dokonali oceny pracy władz Stowarzyszenia i podsumowali jego działalność za cały 2012 rok, ale również zastanawiali się nad dalszymi kierunkami rozwoju swojej organizacji.
Ponad dwudziestoosobowa grupa rekonstruktorów z Mszczonowa w dniach 27-28 lipca wzięła udział w IV Zlocie Historycznym i Rekonstrukcji w Bolimowie.
Do pierwszego listopada tego roku na cmentarzu przy kaplicy p.w. Świętego Ojca Pio odbudowana zostanie mogiła państwa Bieleckich, dziedziców przedwojennego majątku Gnojna. Na starym cmentarzu rozpoczęte natomiast zostaną prace restauratorskie nagrobka ks. proboszcza Marcina Polkowskiego, który zasłynął jako budowniczy mszczonowskiej świątyni p.w. Świętego Jana Chrzciciela.
Ustalmy nazwiska ofiar tragicznego pożaru z 1948 roku
W przyszłym roku z inicjatywy władz samorządowych gminy, Zespołu Szkół w Osuchowie, a także samych osuchowian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości w sposób szczególny mają zostać upamiętnione ofiary tragicznego pożaru spichrza, do jakiego doszło w Osuchowie w dniu 26 września 1948 roku.
Zapraszamy do Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie do skorzystania z bezpłatnych usług informacyjnych dla przedsiębiorców oraz osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą prowadzonych przez konsultanta z Punktu Konsultacyjnego Krajowego Systemu Usług
Bracia Litwini 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego obchodzą bardzo hucznie. W uroczystościach rocznicowych i inscenizacjach historycznych, jakie odbywają się na terenie całego kraju, uczestniczą przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych. Największa z tegorocznych inscenizacji powstańczych odbyła się w dniach 22-24 czerwca w Kownie. Wzięło w niej udział blisko 130 rekonstruktorów.
W środowe popołudnie 19 czerwca w sali na piętrze Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów po raz pierwszy odbył się mini koncert muzyczny przygotowany przez mszczonowskich uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej im A. Szalińskiego w Żyrardowie. Całością przygotowań kierowała dyrektor placówki Małgorzata Rogozińska.
Członkowie GRH STRZELCY 31 pSK w ramach trwającej od dwóch lat współpracy z toruńskim Muzeum Historii i Wojskowości wybrali się 2 czerwca do Twierdzy Chełmno, gdzie uczestniczyli w inscenizacji walk z okresu wojny obronnej 1939 roku. Wspólnie z mszczonowianami w tej inscenizacji wystąpili rekonstruktorzy: GRH Oddziału Kawalerii Ochotniczej z Wiskitek, GRH Kampfgruppe Nord, a także Ułanów Pomorskich.
Gminne Centrum Informacji i Stowarzyszenie Rozwoju Aktywności Społecznej Triada zapraszają na bezpłatne konsultacje w dn. 11.06.2013 r. w godz. 9.00-15.00 dla przedsiębiorców lub osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą. Zapisy: 468573071, 478571199, gci@mszczonow.pl. Zapraszamy do GCI.
Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER, to jedno z największych wydarzeń rekonstruktorskich w roku. Udział w nim jest nie tylko zaszczytem, ale także nie lada jakim wyzwaniem. GRH STRZELCY 31 pSK z Mszczonowa już drugi rok z rzędu uczestniczą w tym niezwykłym przedsięwzięciu, które odbywa się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Tegoroczny GRENADIER obfitował w wiele atrakcji. Liczne ekspozycje grup rekonstruktorskich, aż sześć inscenizacji z różnych okresów historycznych, a także obecność znanych osób, z którymi mogli spotkać się i porozmawiać wszyscy ci, którzy w dniach 25-26 maja odwiedzili warszawską Cytadelę. Jedną z grup, która prezentowała swój dorobek podczas Grenadiera była stosunkowo młoda GRH z Mszczonowa.
W piątek 24 maja na terenie rekreacyjnym Hotelu Panorama w Zbiroży odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Otwarci na wiedzę – konkurencyjni w pracy”. Zaproszonych gości, wykonawców oraz beneficjentów projektu, którzy uczestniczyli w ciągu dwóch lat w kursach, powitali – Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa oraz Beata Sznajder, dyrektor Gminnego Centrum Informacji.
Mszczonowska Noc Muzeów zaowocowała w tym roku niezwykłym spotkaniem. Mszczonowianie mogli porozmawiać i wysłuchać wspomnień słynnego aktora Ryszarda Filipskiego, który zasłynął m.in. jako odtwórca roli bohaterskiego majora -Henryka Dobrzańskiego HUBALA.
18 maja 2013r. zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Mszczonów
na Noc Muzeów, która odbędzie się w
Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
godz. 20.00 - 1.00
Wstęp wolny!
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie ul. Żyrardowska 4
„Bardzo długo czekałem na ten moment. Na otwarcie miejsca, w którym wyeksponowane zostaną pamiątki po największym z mszczonowskich rodów. Już kilkanaście at temu wspólnie z ówczesnymi samorządowcami forsowałem pomysł, aby w domu, w którym wychował się słynny kompozytor Jan Adam Maklakiewicz powstało muzeum. […]
W roku 150–lecia wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju odbywają się uroczystości ku czci Bohaterów, którzy w 1863 roku chwycili za broń przeciw carskiemu zaborcy. Jedna z największych tego typu uroczystości na Śląsku odbyła się 28 kwietnia w Wąsoszu, w powiecie kłobuckim.
Konkurs organizowany w ramach projektu "Współpraca partnerska narzędziem aktywnego obywatelstwa (Act4T), realizowanego w ramach programu Europa dla Obywateli.
UROCZYSTE OTWARCIE
Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
12 maja 2013r o godz. 10.30
w Mszczonowie przy ul. Kościuszki 1 ( vis a vis kościoła)
13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy mszczonowskim krzyżu katyńsko-smoleńskim zapalony został symboliczny znicz oraz złożona został wiązanka kwiatów w barwach narodowych. O uczczeniu ofiar ludobójstwa, jakiego dokonali Sowieci, pamiętali członkowie GRH STRZELCY 31pSK oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego.
Mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31 pSK wzięli udział w V Odprawie Kieleckiej Zmiany Warty na Westerplatte. W uroczystościach, jakie odbyły się 7 kwietnia w Kielcach uczestniczyło kilkanaście grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych.
GRH STRZELCY 31 pSK z Mszczonowa uczestniczyła 5 kwietnia w święcie 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, jaki stacjonuje w podsochaczewskich Bielicach. Tego dnia jednostka obchodziła oficjalnie pierwszą rocznicę swego powstania. Mszczonowscy rekonstruktorzy odwiedzili żołnierzy z Bielic już po raz drugi.
26 kwietnia 2013 r. o godzinie 11.00 zapraszamy do Gminnego Centrum w Mszczonowie na bezpłatne spotkanie w zakresie pracy za granicą. Na spotkaniu poruszone zostaną zagadnienia: Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą? Jak korzystać z usług agencji zatrudnienia? Jakie są oferty pracy wakacyjnej i sezonowej?
Rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31pSK w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek wystąpili w dwóch inscenizacjach Męki Pańskiej. 28 marca w Żyrardowie dołączyli do młodzieży z żyrardowskiego Stowarzyszenia Fabryka Feniksa, która Pasję wystawiła w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Pocieszenia.
Tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia mszczonowianie jak co roku przeszli ulicami swego miasta w Drodze Krzyżowej. Nastrojowe i jedyne w swoim rodzaju nabożeństwo rozpoczęło się w piątek 22 marca w kaplicy Parafii p.w. Świętego Ojca Pio. Poprzedziła je wieczorna Msza Święta, którą odprawił ks. proboszcz Sławomir Tulin. Następnie wraz z kapłanami, sprawującymi posługę duszpasterską w parafii farnej poprowadził on wiernych ulicami miasta, aż do kościoła p.w. Świętego Jana Chrzciciela.
Grupa Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31pSK, działająca przy Mszczonowskim Stowarzyszeniu Historycznym wraz z żyrardowskim Stowarzyszeniem "Fabryka Feniksa" i Parafią p.w. Świętego Jana Chrzciciela we współpracy z Gminnym Centrum Informacji oraz Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury zapraszają
Mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31 pułku SK w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zdecydowali się uczestniczyć w uroczystościach, zorganizowanych przez GRH Borujsko w odległym Szczecinie. Podróż do stolicy Zachodniego Pomorza trwała aż 7 godzin. 27 członków grupy przebyło ją w konwoju, złożonym z pięciu aut.
W czwartek 28 lutego br. mszczonowskie GCI gościło ekipę telewizyjną, która przez cały dzień nagrywała materiał dotyczący działań prowadzonych w Gminnym Centrum Informacji. Wizyta ta odbyła się w ramach międzynarodowego projektu E-COOP realizowanego przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Celem projektu, który rozpoczął się w styczniu ubiegłego roku i potrwa do końca 2014, jest zebranie najlepszych praktyk zastosowanych u 12 partnerów europejskich (w tym na Mazowszu)
W czwartek, 21 lutego br. w żyrardowskiej Resursie odbyła się uroczysta gala w trakcie której ogłoszono tegorocznych zwycięzców konkursu „Człowiek Roku Ziemi Żyrardowskiej AD 2012”.
Konkurs trwający od 27 listopada 2012 roku do 28 stycznia br, zorganizowany został przez Zarząd Powiatu Żyrardowskiego w partnerstwie z Redakcją „ Życie Żyrardowa”.
Inscenizację bitwy powstańczej z 1863 roku, jaka odbyła się 10 lutego na podbolimowskim Uroczysku Stroynowskiego, obejrzało kilkuset widzów, w tym przedstawiciele władz samorządowych Bolimowa i Skierniewic, którzy sponsorowali całe przedsięwzięcie. Organizatorem widowiska było Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej, któremu przewodzi prezes Jarosław Liński.
W środę 30 stycznia pierwsi odwiedzający mieli okazję zobaczyć zbiory zgromadzone w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Izba mieści się w domu rodzinnym Jana Adama Maklakiewicza u zbiegu ulic Kościuszki i Żyrardowskiej.
W styczniu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31 pSK dwukrotnie spotykali się z młodzieżą szkolną. Przeprowadzanie żywych lekcji historii, to jeden z celów działalności grupy. 16 stycznia rekonstruktorzy gościli w Zespole Szkół nr 6 w Żyrardowie, natomiast 22 stycznia odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Puszczy Mariańskiej.
Dworek w Kuklówce, zwany od nazwiska jego właścicieli Biniszewiczami, to miejsce wyjątkowe. Mieści się w nim prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich. Wiele można by pisać na temat działalności tej placówki, gdyż w mało którym muzeum czyni się tak wiele dla podtrzymania narodowych wartości. „Salon tradycji polskiej”- to ostatnia propozycja państwa Aleksandry i Bogdana Biniszewskich, która ma na celu propagowanie postaw patriotycznych.
W dniach 10-11 grudnia 2012r. przeprowadzona została kontrola projektu „Otwarci na wiedzę – konkurencyjni w pracy” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kontroli dokonała firma InfoAudit Sp. z o.o. z Warszawy na zlecenie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Sto pięćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mszczonowianie uczcili uczestnicząc we Mszy Świętej, poświeconej powstańczemu naczelnikowi Miasta Mszczonowa - księdzu Władysławowi Polkowskiemu. Msza odprawiona została w niedzielę 20 stycznia w kościele farnym, p.w. Świętego Jana Chrzciciela.