Kontakt

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 857 30 71
e-mail: gci@mszczonow.pl

Kalendarz

29.11.2020

Imieniny

Błażeja, Fryderyka, Saturnina

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

Questing. Lekcje w terenie.
Już Konfucjusz wiedział, że nie ma lepszego sposobu na przyswojenie wiedzy niż ten w myśl zasady nauka przez zabawę. Zwłaszcza, jeśli chodzi o treści związane z historią czy dziedzictwem kulturowym. Stąd też konfucjańskie: powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem doskonale wpisuje się w questing. To metoda, która może stać się alternatywą do tradycyjnych lekcji historii, przyrody czy nawet WOS.

Dobry sposób na poznanie historii 
Każdy region, każde miasto, każda okolica może poszczycić się czymś, co ją wyróżnia. Dla jednych będzie to zapomniana legenda, dla innych niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innych ciekawe okazy fauny i flory. Dzięki questingowi w nieszablonowy sposób możemy stać się uczestnikami fascynującej przygody, która zaprowadzi nas do skarbnicy wiedzy. Warto więc na chwilę przystanąć i spróbować rozwiązania słownych zagadek, będących kluczem do odkrycia dziedzictwa kulturowego regionu, o którym opowiadają. Ten proces ma także inny, głębszy wymiar. Buduje i wzmacnia więzi społeczne. Stawia na pracę zespołową. A więc umiejętność niezbędną do funkcjonowania społeczeństwie. To z kolei jedno z podstawowych, jeśli nie prymarnych, zadań stawianych przed współczesną szkołą. Każdy bowiem może taki quest przygotować. Co najważniejsze, jego autorami mogą być także sami uczniowie. I to zarówno młodzież zamieszkująca dany teren, jak i dzieci przyjeżdżające np. na Zieloną Szkołę. Uczniowie tworząc quest muszą wykazać się pomysłowością, umiejętnością układania pozyskanych wiadomości w wierszowane zagadki.  Sam  questing, nie ogranicza się jednak do murów szkoły. Pozwala na wzajemne spotkanie różnych osób, należących do tej samej lokalnej społeczności. Dzieci, młodzież biorące udział w tworzeniu questów mają szansę poznać osoby posiadające wiedzę na temat regionu, jego historii, legend czy anegdot. Często najbliższą okolicę, którą znają od dzieciństwa, odkrywają na nowo, nie mogąc wyjść ze zdumienia jak wiele skarbów kryje.

Uczyć bawiąc 
Edukacja połączona z zabawą to jeden z aspektów questingu. Taka niewątpliwie towarzyszy i tworzeniu questów, i ich realizacji. Uczestnik zabawy przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Na początku dostaje mapkę i opis, czyli zapisane prozą lub wierszem zadanie do zrealizowania. Wędruje zgodnie z instrukcjami rozwiązując zagadki i łamigłówki. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb – przeważnie skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest.

A korzyści?
Gotowe questy mogą być doskonałą i atrakcyjną formą przekazywania wiedzy. Dotarcie do tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są zapisane w żadnym podręczniku, może się okazać fascynującą przygodą. Ale nie tylko to. Wiedza nabyta poprzez osobiste doświadczenia z pewnością na długo zapadnie w pamięć.

Źródło: http://questing.pl/

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

836

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów

pokaż na mapie
Centrala tel.: +48 46 857 30 71

fax: 46 857 11 99

e-mail: gci@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 08.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 15.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - GCI Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.