Informujemy że w dniu 31.12.2020 Gminne Centrum Informacji jest czynne w godzinach 8:00-13:00.
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym. Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII.
Wkrótce na niebie pojawi się Pierwsza Gwiazdka i zasiądziemy do wigilijnej kolacji a kilka dni później powitamy Nowy Rok oraz podsumujemy ten mijający.
24 grudnia tego roku będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o wsparcie finansowe przez tych rolników, którzy chcą rozwijać małe przetwórstwo lub rolniczy handel detaliczny.
W tym roku obchodziliśmy 50-lecie powstania mszczonowskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszczonowie ogłasza nabór uczestników do Klubu Senior +
Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.
Prawie 10,5 mln EUR czeka na organizacje społeczne w II konkursie na projekty tematyczne w programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
Jeśli szukasz zatrudnienia jako technik/starszy technik infrastruktury odwiedź nasz Kiosk z pracą! Może ta oferta jest skierowana właśnie do Ciebie?!
Z okazji przypadającej w tym roku 39. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce zapraszamy na okolicznościową wystawę „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu” w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.
W niedzielę, 6 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie zainstalowana została wystawa pn. „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.
Fundusz TISE udziela pożyczek ze środków UE dla przedsiębiorców z woj. mazowieckiego POŻYCZKA „MAZOWSZE - JEREMIE 2”. Kwota pożyczki: do 250.000,00 zł. Okres spłaty: do 60 miesięcy. Całkowity koszt: od 0,19% do 1,19% w skali roku, bez żadnych prowizji i dodatkowych opłat.
Koniec Powszechnego Spisu Rolnego 2020 to okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wspierali to przedsięwzięcie i przypominali rolnikom o obowiązku spisowym. Najważniejszego badania polskiego rolnictwa nie udałoby się skutecznie przeprowadzić bez zaangażowania lokalnych społeczności i instytucji.
Drogi Rolniku,
dopełniłeś już obowiązku spisowego? Jeśli nie a masz z tym problem, zapraszamy do Gminnych Punktów Spisowych – zadzwoń i umów się, by uzyskać wsparcie. Na osoby, które każdego dnia zgłoszą się pierwsze, czekają gadżety spisowe w ramach konkursu „Ze spisaniem nie czekajcie i gadżety otrzymajcie!”.
Do końca Powszechnego Spisu Rolnego zostało już niewiele czasu, a wciąż część rolników nie wywiązała się z obowiązku spisowego. Dla polskiego rolnictwa znaczenie ma KAŻDY wypełniony formularz spisowy, dlatego warto o tym przypominać w gronie swoich sąsiadów i znajomych.
Główny Urząd Statystyczny zaprasza rolników do wsparcia swoich lokalnych społeczności w konkursie na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale SAMOSPISU INTERNETOWEGO.
Atrakcyjne nagrody czekają na rolników z województwa mazowieckiego, którzy szybko spiszą swoje gospodarstwo rolne korzystając z samospisu internetowego. W pierwszej turze akcji „Najszybsi w PSR każdego dnia” do zwycięzców trafią wygodne i praktyczne koce piknikowe.
Dostępna pod numerem 22 279 99 99 infolinia spisowa służy pomocą w każdej sprawie dotyczącej Powszechnego Spisu Rolnego. Warto skorzystać z tego wsparcia możliwie jak najszybciej.
Utworem „Przybyli ułani pod okienko” zamykamy nasz tydzień z pieśniami patriotycznymi, które wykonali uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez Gminne Centrum Informacji w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczestnicy zajęć umuzykalniających prowadzonych przez GCI w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów wykonali dla nas utwór „My, Pierwsza Brygada”, czyli tradycyjną pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego. Od 2007 r. utwór ten jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Jeszcze w październiku na Facebooku „Merkuriusza Mszczonowskiego” pokazywaliśmy Wam zdjęcia z naszego „studia nagraniowego” i obiecywaliśmy muzyczną niespodziankę. Tak naprawdę wyszły nam aż cztery! Rozpoczynamy więc tydzień z pieśnią patriotyczną.
Drodzy Mieszkańcy,
Tylko do końca listopada potrwa Powszechny Spis Rolny. To dla naszej gminy bardzo ważne badanie – dzięki danym zebranym w spisie będziemy wiedzieć, ilu mamy rolników, jakie są ich potrzeby i jak możemy im pomagać. Dlatego bardzo liczę na to, że każdy użytkownik gospodarstwa rolnego mieszkający w naszej gminie podejdzie do tego obowiązku poważnie i spisze swoje gospodarstwo rolne.
Spis rolny jest obowiązkiem i każdy użytkownik gospodarstwa rolnego MUSI się z niego wywiązać! Warto to zrobić tym bardziej, że przy okazji można wziąć udział w licznych konkursach spisowych z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.
Rolnikom zostało już naprawdę niewiele czasu na wypełnienie obowiązku spisowego. Warto więc skorzystać z metody, która pozwala to zrobić możliwie szybko, bezpiecznie i wygodnie. Samospis internetowy – bo o nim mowa – mimo niezaprzeczalnych zalet pozostaje na Mazowszu stosunkowo rzadko wybieraną opcją.
Drodzy Rolnicy,
poprzez udział w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 możecie przyczynić się do wygrania cennych nagród dla całej społeczności. Każda gmina województwa mazowieckiego bierze udział w specjalnym konkursie. Jego zwycięzcą zostanie gmina lub miasto z największym odsetkiem osób, które spisały się samodzielnie przez Internet.
Udział w Powszechnym Spisie Rolnym jest bardzo ważnym obowiązkiem! To wymóg wynikający z ustawy, a za jego nieprzestrzeganie przewidziane są prawne i finansowe sankcje. Do udziału w spisie rolników powinna też przekonać świadomość odpowiedzialności za polskie rolnictwo. Dane spisowe posłużą przecież do wspierania rolników.
Rolnicy mieszkający w miastach Mazowsza to wbrew pozorom spora społeczność liczona w tysiącach. Wielu z nich może nawet nie wiedzieć, że powinni wziąć udział w trwającym do końca listopada Powszechnym Spisie Rolnym.
Sprawdź, czy przypadkiem nie uchylasz się od obowiązku udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020, bo nie wiesz, że jesteś rolnikiem.
Rolnicy z naszej gminy, liczymy na Was! Jeśli wszyscy weźmiecie udział w Powszechnym Spisie Rolnym, to mamy ogromną szansę na atrakcyjne nagrody dla naszych przedszkoli i szkół!
Wielu rolników zapomina, jak ważny jest spis rolny - jak dotąd na Mazowszu z tego obowiązku wywiązał się zaledwie co trzeci użytkownik gospodarstwa rolnego. Jeśli ten wynik się znacząco nie poprawi, polskiemu rolnictwu grożą bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.
Link do wykazu rachmistrzów telefonicznych z naszego województwa:
W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi Powszechnego Spisu Rolnego 2020 informujemy, że:
Od 26 października, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”, czyli na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny.
Konkurs filmowy Dlaczego liczy się rolnictwo? Jest współorganizowany z TVP3 Warszawa. W Konkursie może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Zadanie konkursowe polega na nakręceniu telefonem komórkowym krótkiego, 1-minutowego filmiku pokazującego, dlaczego rolnictwo jest ważne.
Trwający Powszechny Spis Rolny to wyjątkowy czas próby dla statystyki publicznej. Aktualnie najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa rachmistrzom i rolnikom w czasach pandemii. Nie zapominamy również o gromadzonych danych.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników, a także gotowość znacznej części rachmistrzów do pracy w terenie w trudnych warunkach epidemicznych, od soboty 10 października w gminach na Mazowszu i w całej Polsce będzie możliwość spisania gospodarstwa rolnego podczas wywiadu bezpośredniego.
Serdecznie zapraszamy Was do wspólnej zabawy i wzięcia udziału w Konkursie Plastycznym „Rolnik jak malowany”, dedykowanego dzieciom w wieku od 4 do 9 lat oraz ich rodzicom/opiekunom.
Powszechny Spis Rolny potrwa do 30 listopada 2020 r.
Nie czekaj – udział w Spisie Rolnym jest OBOWIĄZKOWY!
Brak udziału w Spisie Rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.
Zanim się na Spisie Rolnym spotkamy, na telefoniczne umówienie się w tej sprawie czekamy!
Jeśli nie możesz dokonać samospisu za pośrednictwem Internetu, umów się w jednym z Gminnych Punktów Spisowych i uzyskaj pomoc. Szczegółowe informacje na ulotce.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez rolników, a także gotowość znacznej części rachmistrzów do pracy w terenie w trudnych warunkach epidemicznych, od soboty, 10 października w gminach na Mazowszu i w całej Polsce będzie możliwość spisania gospodarstwa rolnego podczas wywiadu bezpośredniego.
Od 15 października 2020 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie finansowe z PROW 2014-2020.
Drogi Rolniku ruszają dwa dodatkowe miejsca, w których możesz spisać swoje gospodarstwo rolne. Do spisania potrzebny jest numer PESEL i numer gospodarstawa nadany przez ARiMR.
Za dwa tygodnie, 19 października, ruszy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Pomoc, jaką mogą otrzymać rolnicy decydujący się na wspólne działanie, wynosi nawet 100 tys. euro rocznie.
Do 29 października biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski o premię za przekazanie gospodarstwa. Program skierowany jest do rolników, którzy zakończą działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi.
Środa jest dniem na złożenie w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o wsparcie gospodarstw szczególnie dotknięte kryzysem COVID-19.
W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań spowodowanych pandemią COVID–19, Centralne Biuro Spisowe podjęło decyzję o prowadzeniu w najbliższym czasie wyłącznie wywiadów telefonicznych przez rachmistrzów spisowych. Z troski o zdrowie i bezpieczeństwo rolników oraz pracowników statystyki zawieszono wywiady bezpośrednie, które miały być realizowane od 1 października br.
16 września pracę rozpoczęli rachmistrze telefoniczni Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Przez 6 dni w tygodniu dzwonią do użytkowników gospodarstw rolnych z propozycją spisania gospodarstwa rolnego. Warto skorzystać z tej metody spisowej – rachmistrz zadaje pytania i wprowadza odpowiedzi do formularza spisowego, rolnik musi mu tylko przekazać wymagane informacje.
Rolnicy z naszej gminy, liczymy na Was! Jeśli wszyscy weźmiecie udział w Powszechnym Spisie Rolnym, to mamy ogromną szansę na atrakcyjne nagrody dla naszych przedszkoli i szkół!
Przypominamy, że od 1 października 2020 r. wyłącznie posiadacze Termalnej Karty Mieszkańca będą mogli skorzystać ze specjalnej oferty promocyjnej Kompleksu Basenów Termalnych. Szczegóły na ulotce.
Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na bezpłatne zajęcia umuzykalniające, które odbywać się będą w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów! Zgłoszenia przyjmowane są od 16.09.2020 do 25.09.2020!
Użytkownicy gospodarstw rolnych mogą już spełnić swój obowiązek – 1 września rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020.
W dniach 1 września – 30 listopada br. na terenie całej Polski przeprowadzany będzie Powszechny Spis Rolny 2020. Główną metodą pozyskiwania danych będzie samodzielne spisanie się przez każdego rolnika za pośrednictwem Internetu
1 września 1939 r. godziny poranne - na gdańskim półwyspie Westerplatte rozlegają się strzały z niemieckiego pancernika szkolnego Schleswig-Holstein. Jeszcze wcześniej zbombardowane zostały Wieluń i Tczew.
W okolicach Mszczonowa znajduje się kilka miejscowości o dość bogatej przeszłości. Jedną z nich jest wieś Gnojna, znajdująca się w odległości 5 km od Mszczonowa. Przeszłość Gnojny sięga potopu szwedzkiego. Prawdopodobnie z tego też okresu pochodzi nazwa wsi. Z opowiadań najstarszych mieszkańców wsi wynika, że wywodzi się ona od bitwy stoczonej ze Szewdami.
W drugiej części wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej poznamy salę poświęcona mszczonowskiemu rzemiosłu, które od wieków decydowało o kierunkach rozwoju Mszczonowa i stanowiło podstawę jego gospodarki.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, oprowadzać Państwa będzie Piotr Dymecki – współzałożyciel Izb. W pierwszej części zwiedzimy salę wrześniowo-okupacyjną, zawiera ona zabytki i opracowania związane z najtragiczniejszym okresem w dziejach Mszczonowa, jakim była wojna obronna 1939 r. oraz okupacja hitlerowska.
Złoty zegarek i zdjęcie ostatniego przedwojennego burmistrza Mszczonowa Aleksandra Tańskiego; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie Aleksandrowi Tańskiemu przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Datę wybudowania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycznych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 r. W tym też roku Książę Mazowiecki Ziemowit II zmienia grunty kościelne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.
Lubisz jeść i fotografować? To konkurs dla Ciebie. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje otwarty konkurs fotograficzny pod hasłem „Polska smakuje”.
Burmistrz Mszczonowa i Gminny Komisarz Spisowy ogłaszają w dniach od 24 sierpnia 2020 r. do 26 sierpnia 2020 r. otwarty i konkurencyjny uzupełniający nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych do Powszechnego Spisu Rolnego w 2020 r.
Kurtka Battle-dress, należała do Mariana Korpusa
Marian Korpus, syn Marcelego, ur. 28. 08. 1901r. w Mszczonowie, zmarł 20. 05. 1978r. w Żyrardowie. Mieszkał w Mszczonowie przy ulicy Zarzecznej 26. Z zawodu był szewcem. W roku 1920 jako ochotnik zgłosił się do wojska i uczestniczył w wojnie polsko-sowieckiej, w trakcie której odniósł ranę.
Hełm Adrian wz. 26, używany przez żołnierzy 3 pułku Grenadierów Śląskich, jakimi we Francji dowodził płk Wincenty Wnuk. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany pośmiertnie pułkownikowi Wincentemu Wnukowi (dowódcy 31 pSK) przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Replika odznak 31 pułku Strzelców Kaniowskich.
Bitwa Warszawska, która rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 r. była jednym z tych wydarzeń w historii Polski, które zaważyły na przyszłości całego narodu. Przez lata istnienia PRL była ona jednak tematem zakazanym, dlatego tym bardziej warto przypomnieć sobie wydarzenia, które się wówczas rozegrały.
Genezy powstania Orkiestry Dętej w Mszczonowie doszukiwać się można w latach poprzedzający oficjalny rok jej założenia, czyli 1890. Początkowo zespół miał charakter prywatny i zrzeszał młodych ludzi, którzy swoją grą umilali mieszkańcom czas podczas zabaw, wesel czy lokalnych uroczystości. Po kilku latach działalności orkiestra postanowiła przyłączyć się do powstałej w 1880 r. mszczonowskiej OSP.
Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi, znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów.
OSP Mszczonów - Hełm strażacki, wykonany na bazie dzwonu hełmu wz. 31
Za datę powstania mszczonowskiej straży pożarnej przyjmuje się rok 1880. Jak wskazują jednak dokumenty źródłowe, zorganizowana działalność przeciwpożarowa miała miejsce już o wiele wcześniej. W encyklopedii Olgerbranda z 1865 roku odnaleźć można wzmiankę o tym, że w Mszczonowie po pożarze, jaki miał miejsce 9 października 1862 r.
Na terenie stawów Świętej Anny, które znajdują się zaledwie 4 kilometry od Mszczonowa podziwiać można kapliczkę, której figura wznosi się nad większym z dwóch zbiorników, przedstawia ona Świętą Annę, matkę Najświętszej Maryi Panny. Do naszych czasów nie zachowały się informację kto i dlaczego właśnie tą Świętą wybrał na patronkę stawów.
Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, oprowadzać Państwa będzie Barbara Gryglewska – współzałożycielka Izb. Zachęcamy do wysłuchania opowieści o najsłynniejszym, mszczonowskim rodzie.
Na sierpniowym warsztacie plenerowym „Gry i zabawy z dawnych lat” zapoznamy się z zabawami z czasów, kiedy w wielu domach nie było komputerów, kablówki a nawet telewizora.
Jak załatwiać sprawy w urzędzie jednocześnie ograniczając w nim wizyty? Wystarczy przekazać swój numer telefonu i adres e-mail do Rejestru Danych Kontaktowych. W ten sposób urzędnik zamiast wysyłać pismo będzie mógł się skontaktować telefonicznie lub mailowo.
Jeśli działasz w organizacji sportowej i chcesz dowiedzieć się skąd można pozyskać środki finansowe na podejmowane inicjatywy, a także jak prawidłowo wypełnić ofertę realizacji zadania publicznego, koniecznie weź udział w spotkaniu, które odbędzie się 18 sierpnia br. w Mszczonowie.
Biuro Programu „Niepodległa” przedłuża termin składania prac w konkursie literackim upamiętniającym stulecie Bitwy Warszawskiej „1920”. W jury zasiądą znani autorzy powieści, a najlepsze prace ukażą się w pokonkursowej antologii — zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na cele charytatywne.
Już wkrótce w całej Polsce rozpocznie się Powszechny Spis Rolny – obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Oto odpowiedzi na podstawowe pytania związane z tym ważnym badaniem.
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie – narodowowyzwoleńczy zryw, który z założenia miał trwać tydzień. Heroizm walczących, głównie ludzi młodych, sprawił, że walki z Niemcami o stolicę trwały 63 dni.
Pasiak oraz walizka, z jaką Henryk Mroczkowski wrócił do domu po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego.
Henryk Mroczkowski urodził się w roku 1920, zm w 23.04.1994 r. W chwili wybuchu wojny miał lat dziewiętnaście. Wychował się w rodzinie robotniczej.
Serdecznie zapraszamy na Plac Piłsudskiego w Mszczonowie – 1 sierpnia o godz. 17:00, by wspólnie uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała BOHATEROM!
Trwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników” został przedłużony. Młodzi rolnicy mogą je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia.
Atutem miejscowości Lutkówka, wsi położonej w odległości 18 kilometrów na wschód od Mszczonowa oprócz pięknych lasów jest zabytkowy modrzewiowy kościółek. XVIII wieczna świątynia w Lutkówce jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów sakralnych na Mazowszu.
Suntago Wodny Świat poszukuje pracowników gastronomii. Szczegółowe informacje na stronie: http://www.kiosk.mszczonow.infocentrum.com.pl/.
Kasa Rolniczego ubezpieczenia Społecznego ogłasza pierwszą edycję konkursu dla dzieci rolników na rymowankę o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym.
Od 3 sierpnia do 11 września 2020 r. biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.
Zwracamy się z prośbą o usunięcie aut z terenu Placu Piłsudskiego w Mszczonowie do godz. 14:00 w dn. 1 sierpnia 2020 r. z uwagi na organizację przez grupę Legia-Mszczonów upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, mają czas do 31 sierpnia 2020 r., by złożyć wnioski i skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach PROW na lata 2014-2020.
Burmistrz Mszczonowa informuje, że w związku z 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia (sobota) o godzinie 17.00 na terenie naszej gminy zostaną uruchomione syreny alarmowe, które wyemitują sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę.
Gmina Mszczonów otrzymała kolejne dofinansowania z programu Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw 2020, realizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W poprzedniej edycji dotacja w wysokości 10 tys. zł pozwoliła na uporządkowanie stawu w miejscowości Zimnice. Beneficjentami obecnego programowania będą sołectwa Gąba i Grabce Józefpolskie.
Zapałki wyprodukowane w mszczonowskiej zapałczarni - po lewej zapałki produkowane w latach 1919-1922, po prawej wytwarzane w latach 1923-1933
Z oficjalnych źródeł wynika, że fabryka zapałek w Mszczonowie istniała w latach 1879-1933. Data jej powstania wzbudza jednak pewne kontrowersje, gdyż w 1874 roku, a więc pięć lat wcześniej - w „Przeglądzie Guberni Warszawskiej” ...
Od 15 lipca br. Mszczonów ma nowy herb, którego wizerunek zawiera niedawno uchwalony statut gminy. Zmiana symbolu miasta jest podyktowana koniecznością dostosowania go do zasad heraldycznych.
Lipcowa, słoneczna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Z tej okazji skorzystali także mszczonowscy samorządowcy w ramach ogólnopolskiej akcji #GaszynChallenge, którzy we wtorek, 7 lipca, spotkali się na Termach, by robić przysiady (kobiety) i pompki (mężczyźni).
Koszenie trawników, dbanie o czystość chodnika przylegającego do posesji czy uporządkowanie podwórka. To wszystko wpływa na estetykę i wizerunek Naszej Gminy. Pamiętajmy o powiedzeniu – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”.
Wystawy on-line, filmy z opowieściami o lokalnej historii, najciekawsze miejsca Gminy Mszczonów. Zapraszamy na stronę Izb, GCI oraz FB „Merkuriusza Mszczonowskiego”.
Jak co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia dla zwiedzających zespół pałacowo-parkowy w Osuchowie. Park można zwiedzać w niedziele, w godzinach od 11.00 do 21.00.
Z początkiem lipca ruszył rządowy program „Moja Woda”. W jego ramach, na stworzenie przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe można uzyskać 5 000 zł dotacji. W sumie Ministerstwo Klimatu zamierza dofinansować 20 000 przydomowych retencji.
Przenosimy wakacje do sieci. Wkrótce na stronie GCI oraz FB „Merkuriusza Mszczonowskiego” będziemy odkrywać ślady przeszłości.
Placówka Terenowa KRUS w Żyrardowie zachęca dzieci rolników w wieku 6 - 14 lat do udziału w kursie e-learningowym „ Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy”.
Ruszył konkurs fotograficzny „Mazowsze bliskie sercu” organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Łączna pula nagród to 9 400 zł. Prace można przesyłać do końca lipca.
Trwa nabór do Programu Czyste Powietrze. Zachęcamy do zapoznania się z nowymi zasadami przyzwania dofinansowań. Szczegóły na ulotce oraz na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.
Czas społecznej izolacji oraz początkowej, przymusowej kwarantanny, był doskonałą okazją do wykorzystania kreatywności i rozwoju zdolności. Z uwagi na stan epidemii i postanowienia rządowe zawieszone zostały bezpłatne zajęcia umuzykalniające, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
W związku z trwającą pandemią koronawirusa wstrzymuje się przyjęcia interesantów w Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie oraz jego filii w Osuchowie do odwołania. Wszystkie sprawy prosimy załatwiać telefonicznie pod numerem: 46 857 30 71 lub e-mailowo: gci@mszczonow.pl.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Drogiego Kolegi, śp. Andrzeja Sobczaka. Społecznika i pracownika samorządowego. Wieloletniego członka Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego i Grupy Rekonstrukcji Historycznej.
Od środy (6.05) działalność wznowi Miejskie Przedszkole nr 1 w Mszczonowie. Będzie czynne tylko dla rodziców, którzy nie mogą zapewnić opieki dla dzieci i nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. Rodzice proszeni są o telefoniczne poinformowanie pracowników przedszkola czy dziecko będzie korzystało z zacięć opiekuńczych. Szczegóły na plakacie.
Od poniedziałku (4.05) ponownie otwarte zostanie targowisko miejskie. Dopuszczony zostanie handel wyłącznie artykułami spożywczymi oraz sadzonkami roślin. Sprzedający i kupujący proszeni są o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Szczegóły na plakacie.
Jeśli szukasz pracy i nie wiesz jak napisać CV - zadzwoń. Pomożemy. Wzory CV oraz listów motywacyjnych znajdziesz też pod linkiem https://www.gci.mszczonow.pl/434,wzory-cv-listow-motywacyjnych.html
Szukasz pracy lub planujesz ją zmienić? Zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.kiosk.mszczonow.infocentrum.com.pl/ Znajdziesz tam aktualne oferty pracy z terenu Gminy Mszczonów. Obecnie rekrutację prowadzi ID Logistic/Pepsico.
Akcję rozdawania maseczek potrzebującym przenosimy na tereny wiejskie – będzie je można odbierać w Osuchowie, przed filią Gminnego Centrum Informacji. Punkty odbioru w Mszczonowie będą zamknięte.
Przypominamy, że od czwartku (16.04) obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Dla osób najbardziej potrzebujących , które z różnych przyczyn nie są w stanie zaopatrzyć się samodzielnie w przepisowe zabezpieczenie darmowe maseczki zostały przygotowane w ramach społecznej akcji #MszczonowSzyjeDlamedykow. Szczegóły wraz z punktami odbioru na plakacie.
W związku z epidemią koronawirusa obwiązują nowe zasady dotyczące naklejania kodów kreskowych na worki z odpadami komunalnymi. Szczegóły na plakacie.
Co robić w trakcie epidemii koronawirusa? Jak zachować się w sklepie czy poza domem? Zachęcamy do przeczytania poradnika zawartego na plakacie. Szczegółowe informacje na stronie www.gov.pl/koronawirus.
Ponad 2 tysiące wielorazowych maseczek ochronnych powstało już w ramach społecznej akcji „Mszczonów szyje dla Medyków”. W wolontariackie przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele osób, nie tylko z terenu samego miasta, ale i całej gminy.
W związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem Rząd wprowadził kolejne ograniczenia dla mieszkańców Polski. Nowe obostrzenia wchodzą w życie o północy, z 31 marca na 1 kwietnia. Nie tracą mocy ograniczenia wprowadzone wcześniej. Złamanie zakazów lub niedostosowanie się do nich grozi karą grzywny do 30 tys. zł. Respektowanie ograniczeń kontrolować będą partole policyjne, których liczba zostanie zwiększona.
Brakuje Wam zakupów spożywczych na miejskim targowisku? Chcielibyście nadal sprzedawać swoje owoce i warzywa, ale nie macie jak? Jeśli tak, to strona Wirtualnego Targu w Mszczonowie jest właśnie dla Was: https://www.facebook.com/Wirtualny-Targ-Mszczon%C3%B3w-100876088242371/.
Marzyliście kiedyś, by rzucić wszystko i wyjechać… Może nie tylko w Bieszczady, ale gdzieś daleko i podróżować bez celu, poznając nowe miejsca i zwiedzając zabytki? Oczywiście, w obecnej sytuacji takie marzenia są nierealne, ale jak zawsze z pomocą przychodzi Internet, który oferuje nam ogromną ilość wirtualnych spacerów po miastach, zabytkach czy muzeach. Usiądźcie wygodnie w fotelu i zainspirujcie się poniższymi propozycjami – podróżujcie bez pieniędzy i granic!
Sytuacja epidemiologiczna, która sprawia, że ograniczamy wychodzenie z domu, jest idealną okazją dla wszelkiej maści oszustów. Policjanci na terenie gminy Mszczonów odbierają coraz więcej zgłoszeń o telefonach nieznajomych osób, które próbowały wyłudzić pieniądze, przede wszystkim od osób starszych.
W dniu dzisiejszym polski Rząd wprowadził kolejne obostrzenia dla mieszkańców Polski, związane z sytuacją epidemiologiczną. Nowe ograniczenia wchodzą w życie o północy, z 24 na 25 marca i będą obowiązywać do 11 kwietnia. Podobne obowiązują w większości państw europejskich.
Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło bezpłatną aplikację „Kwarantanna domowa”, która ma przyspieszyć kontakt ze służbą zdrowia i poprawić opiekę nad osobami, które przymusowo nie mogą opuszczać swoich domów. Darmowe narzędzie można pobrać w sklepach Google Play i App Store.
W najbliższych dniach musimy przygotować się na niższe niż do tej pory temperatury. IMGW przewiduje, że spadki temperatury poniżej zera utrzymają się do czwartku (26.03). Szczegóły na grafice.
Mszczonów przyłącza się do ogólnopolskiej akcji #polskiekrawcowewakcji. Nasza grupa zgodnie z sugestią pomysłodawców akcji nosi nazwę „Mszczonów szyje dla medyków”. Koordynują ją Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie we współpracy z mszczonowskimi STRZZELCAMI z KOMPONENTU 21 (Strzelcy Rzeczypospolitej).
Apelujemy – jeśli możecie, naprawdę zostańcie w domach. Seniorzy, skorzystajcie z pomocy oferowanej przez harcerzy i historyków, dane do kontaktu poniżej:
#ZostańWDomu
Dla wszystkich nastały czasy nowe
Niestety, nie takie kolorowe
Chociaż do szkoły chodzić nie trzeba
Wiedza nie spada jak manna z nieba
Pozostawanie w domu, to świetna okazja, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności. Jak to zrobić? Na przykład biorąc udział w konkursie lub rozwiązując quizy. Jednych i drugich w Internecie jest naprawdę sporo. Czasem efektem wzięcia udziału będzie tylko satysfakcja, a czasem – może nim być naprawdę cenna nagroda.
Szanowny podatniku, jeśli jesteś posiadaczem bankowości elektronicznej możesz za jej pośrednictwem utworzyć profil zaufany (sprawdź czy już go posiadasz np. założyłeś go w celu skorzystania z rozliczenia PIT). Jest to tzw. środek identyfikacji elektronicznej, który pozwoli Ci załatwić sprawy urzędowe przez internet.
Wprowadzony stan zagrożenia epidemiologicznego oznacza, że większość dorosłych pozostaje w domu opiekując się dziećmi, pracując zdalnie lub na przymusowym urlopie. Wiele osób ma problem z zagospodarowaniem dużej ilości wolnego czasu, którą niespodziewanie zaczęli dysponować. Może warto wykorzystać ją na rozwijanie swoich kompetencji zawodowych lub pogłębianie pasji?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Żyrardowie informuje o nowych zasadach obsługiwania. Szczegółowe informacje można znaleźć pod linkami:
https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/komunikat-dotyczacy-pracy-arimr.html
https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/-c52d6d4f0d.html
Skrócony czas funkcjonowania, tylko jeden klient w oddziale oraz brak przyjmowania jakichkolwiek przesyłek zagranicznych. To zasady, które funkcjonują w oddziale Poczty Polskiej w Mszczonowie w związku z epidemią koronawirusa.
To, że nie mamy objawów nie oznacza, że jesteśmy zdrowi. Rodzice zadbajcie o swoje dzieci i nie pozwalajcie im opuszczać domu bez powodu. Im więcej kontaktów z innymi osobami, tym większa szansa zarażenia się wirusem.
Harcerze z Hufca ZHP Mszczonów oferują pomoc osobom starszym. Kto się przyłączy i odpowie na apel Przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego zamieszczony poniżej?
Ograniczona zostaje całkowicie możliwość osobistego załatwiania spraw w Placówkach Terenowych oraz Oddziale Regionalnym - jednostki te pracują bez kontaktu z interesantami. Szczegóły na plakacie.
Ze względu na wyjątkową sytuację związaną z epidemią koronawirusa Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie informuje o dodatkowych numerach telefonów, pod którymi można kontaktować się z GCI. Jednocześnie przypominamy, że przyjmowanie interesantów w GCI zostało zawieszone.
Aktualne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej znajdziecie na stronach internetowych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żyrardowie: http://zyrardow.psse.waw.pl oraz Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/koronawirus. Zachęcamy do uważnego śledzenia pojawiających się tam komunikatów.
Gminne instytucje i obiekty nieczynne do odwołania. Szczegóły na plakacie.
Do odwołania wstrzymuje się przyjęcia interesantów w Urzędzie Miejskim w Mszczonowie.
Żyrardowska "skarbówka" zaleca ograniczenie wizyt.
W związku z decyzją Rządu od poniedziałku, 16 marca 2020 r., zamknięte zostaną wszystkie szkoły, przedszkola, oddziały, punkty przedszkolne, żłobki i kluby malucha na terenie gminy Mszczonów. Działalność placówek oświatowych zostaje zawieszona na dwa tygodnie, do 25 marca 2020 r. W czwartek i piątek (12 i 13 marca) szkoły będą otwarte, żeby umożliwić rodzicom przygotowanie się do nowej sytuacji. W tych dniach nie będą jednak prowadzone zajęcia edukacyjne, a jedynie zapewniana będzie pomoc opiekuńczo-wychowawcza.
Aktualne informacje dotyczące działalności placówek oświatowych znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach.
W związku z epidemią koronawirusa i decyzją premiera Mateusza Morawieckiego o zamknięciu szkół, od dziś (11.03) odwołane zostają również zajęcia umuzykalniające w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Rozpoczął się czas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak co roku, mamy możliwość przekazania 1% obowiązkowej wpłaty organizacjom pożytku publicznego. To nic nie kosztuje a wiele programów oferuje automatyczne uzupełnienie wymaganych pól.
Rolnicy posiadający gospodarstwa mniejsze niż 10 hektarów nie muszą ponownie składać wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe. Wystarczy oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z poprzedniego roku. Oświadczenia przyjmowane będą w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 2 marca do 15 kwietnia.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące konsultacji społecznych dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” - 9 marca 2020 r. (poniedziałek) godz. 18:00, sala kinowo-widowiskowa Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.
Departament Opłat Środowiskowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie wraz z Delegaturą w Żyrardowie zaprasza przedsiębiorców, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz przedstawicieli innych jednostek organizacyjnych na jednodniowe szkolenie dotyczące: „Opłat za korzystanie ze środowiska, opłaty produktowej oraz rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami (Rejestr – BDO) i bazy BDO”.
Samorząd Mazowsza ogłasza nabór dla aktywnych społecznie wspólnot i społeczności lokalnych. To szansa dla kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych na uzyskanie dofinansowania na zakup sprzętu i wyposażenia. Na ten cel z budżetu województwa przeznaczono ponad 1 mln zł. Wnioski można składać od 17 lutego do 20 marca br.
Zapraszamy osoby po 50 roku życia na bezpłatne szkolenia z obsługi komputera w zakresie podstawowym. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły na plakacie. Poniżej link do formularza zgłoszeniowego.
Mazowieckie zabytki – kościoły, cerkwie, przydrożne kapliczki, wiekowe klasztory oraz unikatowe dzwonnice – to prawdziwe perełki architektury i sztuki. Część z nich potrzebuje jednak renowacji, dlatego samorząd województwa na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane regionalnych zabytków przeznaczy w tym roku 6 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 27 lutego 2020 r.
Zapraszamy na spotkanie z kardiologiem - dr Jarosławem Kowalem w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Spotkanie odbędzie się w sobotę (1.02). Początek o godzinie 11.30. Wstęp wolny.
Trzy lata temu, w zimowy, styczniowy dzień odszedł na Wieczny Odpoczynek nasz Kolega, Rafał Wasilewski, dla przyjaciół po prostu „Wasyl”. Zawsze pogodny i bardzo zaangażowany w swoją pracę. Sumienny i rzetelny Redaktor, jakich coraz trudniej spotkać w rodzimych mediach. Świetny kolega, którego powiedzonka i żarty wspominamy do dziś. Przede wszystkim, odszedł jednak Wspaniały Człowiek, który zawsze miał dla swoich przyjaciół ciepły uśmiech i dobre słowo.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 28. Zapraszamy na finał w Mszczonowie w niedzielę (12.01). Szczegóły wydarzeń na plakacie.
Szóstka, to najwyższa ze szkolnych ocen, która jest przyznawana za perfekcyjne wykonanie zadania lub ogromną wiedzę. Na taką notę z pewnością zasłużył Koncert Świąteczny, który odbył się 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. Do wspólnego kolędowania mieszkańców zaprosiło Gminne Centrum Informacji, a na scenie pojawili się młodzi uczestnicy bezpłatnych zajęć umuzykalniających, które instytucja ta prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.