2023

13.12.1981 - 13.12.2022 oraz początek historycznego projektu

We wtorkowy wieczór, 13 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego. Zaraz po Eucharystii koncelebrowanej przez ks. dziekana Tadeusza Przybylskiego i ks. wikarego Marka Węgrzynowicza odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.

W trakcie otwarcia wszystkich przybyłych przywitała przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Barbara Gryglewska. Następnie, radna wygłosiła krótką gawędę o wydarzeniach z 1981 roku. W dalszej kolejności do zebranych przemówili: dyrektor Gminnego Centrum Informacji Beata Sznajder oraz wiceprezes Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Piotr Dymecki. W wydarzeniu uczestniczyli ponadto: kierownik Klubów Senior + w Mszczonowie Monika Kubiak oraz prezes MSH Marek Wardak. 
Uroczystość otwarcia wystawy zakończono zapaleniem świecy, będącej symbolem pamięci o ofiarach stanu wojennego. Podobne płonęły tego wieczoru w oknach wielu polskich domów. Podczas wieczornicy, która była następnym punktem grudniowych obchodów, jej uczestnicy dzielili się wspomnieniami sprzed 41 lat. Poza tym seniorzy zainicjowali w jej trakcie projekt polegający na przygotowaniu, wspólnie z członkami MSH, materiałów do wydania albumu z historycznymi fotografiami Mszczonowa. 

Wystawa i wieczornica zorganizowane zostały w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów przez Gminne Centrum Informacji przy współudziale GRH STRZELCY im. 31 pSK oraz Klubów Senior + w Mszczonowie. O stronę organizacyjną wydarzenia zadbała Aleksandra Kacprzak (opiekun Izby Pamięci). Oprawę rekonstruktorską zapewnili członkowie GRH. 

MM

  • Zdjęcie: uczniowie siedzący w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów podczas zajęć z przedstawicielem IPN
  • Zdjęcie: ksiądz stojący przy ołtarzu w kościele podczas Mszy Świętej
  • Zdjęcie: osoby odwiedzające wystawę

wstecz