Kontakt

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów
centrala: +48 46 857 30 71
e-mail: gci@mszczonow.pl

Kalendarz

1.12.2022

Imieniny

Edmunda, Blanki, Natalii

Wyszukiwarka

Nawigacja

Treść strony

 • -

Świąteczne muzykowanie w Domu Maklakiewiczów

Nie ma chyba rzeczy, która bardziej przesądzałaby o atmosferze Bożego Narodzenia i jego magii, niż wspólne kolędowanie. Pamiętając o tym, młodzi adepci muzyki z Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego postanowili wprowadzić swoich bliskich w świąteczny klimat podczas Koncertu Wigilijnego, który odbył się 18 grudnia 2013 r. w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • -

KRESOWY OPŁATEK w dworku BINISZEWICZE

Mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH „STRZELCY” im. 31 pSK wraz z członkami Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego  14 grudnia wzięli udział w Kresowym Opłatku, jaki odbył się   w dworku  Biniszewicze w Kulkówce Radziejowickiej.

 • -
 • -
 • -
 • -

Osuchów 1863-2013

W gminie Mszczonów bardzo uroczyście zakończono tegoroczne obchody 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uczyniono to 15 grudnia  w Osuchowie, największej po Mszczonowie miejscowości w gminie. 

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24.12.2013 (Wigilia) oraz 31.12.2013 (Sylwester), Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie czynne będzie w godzinach od 8.00 do 13.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Mszczonów po odbiór kalendarzy na rok 2014

Uprzejmie informujemy mieszkańców miasta i gminy Mszczonów o mozliwości odbioru kalendarzy na rok 2014.
Osoby chętne zapraszamy do Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie przy ulicy Żyrardowskiej 4 w godzinach pracy jednostki.
 • -

Zaproszenie na obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Władze Samorządowe Gminy Mszczonów i Nadleśnictwo Grójec- Leśnictwo Osuchów
wraz
z Mszczonowskim Stowarzyszeniem Historycznym
pod patronatem
Gminnego Centrum Informacji i Izby Pamięci Ziemi Mszczonowskiej
zapraszają
15 GRUDNIA 2013 ROKU
na uroczyste zakończenie gminnych obchodów
150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

 • Podczas zajęć teoretycznych

O dziennikarstwie na wesoło

„Ach, ta dzisiejsza młodzież…” często powtarzają zdegustowani dorośli, którzy postrzegają młode pokolenie przez pryzmat uogólnionych opinii. Szczególnie dotkliwe, negatywne komentarze dotykają gimnazjalistów, którzy według wielu znajdują się w „najgorszym, buntowniczym wieku”. Tymczasem, zakończone 15 listopada warsztaty dziennikarskie, które odbyły się w ramach mikroimplementacji „Moja historia – integracja pokoleń” pokazują, jak dalece te stereotypowe opinie są oderwane od rzeczywistości.

 • -

Bezpłatne warsztaty w Gminnym Centrum Informacji

W dniach 25 – 28 listopada br. w sali szkoleniowej Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie odbyły się bezpłatne warsztaty dla osób bezrobotnych i poszukujących nowej pracy.
 

 • -

Tak strajkował Żyrardów

W tym roku Żyrardów obchodzi 130 rocznicę  strajku szpularek. Z tej racji rok 2013 ogłoszono w mieście ROKIEM SZPULARKI.  Do wystąpień robotniczych dochodziło w Żyrardowie na przełomie XIX i XX wieku. Aby uczcić  rocznicę  tragicznych wydarzeń lokalne Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa” postanowiło nakręcić film zatytułowany „Strajk szpularek- historia prawdziwa”.

 • -

Koncert z okazji 95. rocznicy rozpoczęcia zwycięskiej BITWY LWOWSKIEJ

Biniszewicze – dworek w Kuklówce, w którym mieści się prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich, gdzie jak nie tu powinno się pamiętać  o kolejnej,  już 95-tej rocznicy rozpoczęcia  zwycięskiej bitwy o Lwów.

 • -

Zapraszamy do wzięcia udziału w mikroimplementacji!

Do udziału w mikroimplementacji zapraszamy wszystkich seniorów, którzy chcieliby nam przedstawić swoją opowieść dotyczącą historii lub wojennego okresu w dziejach Mszczonowa bądź zaprezentować interesujący zawód/hobby. Naszą propozycję kierujemy także do uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy interesują się dziennikarstwem i nowymi technologiami.

Rekrutacja trwa od 18 października do 8 listopada 2013 r.

Skontaktuj się z nami: Gminne Centrum Informacji, Mszczonów, ul. Żyrardowska 4, tel. 46 857 30 71, Dagmara Bednarek 603 691 834, Damian Sołtyk 695 814 307, email: gci@mszczonow.pl

 • Spotkanie informacyjno-rekrutacyjne w mszczonowskim gimnazjum, 25.10.2013 r.

Mikroimplementację czas zacząć!

25 października w mszczonowskim gimnazjum odbyło się pierwsze spotkanie rekrutacyjne do, realizowanej przez Gminne Centrum Informacji, mikroimplmenentacji „Moja historia – integracja pokoleń”. Młodzieży zainteresowanej wzięciem w niej udziału szczegółowych informacji o Działaniu udzielili przedstawiciele GCI – Dagmara Bednarek i Damian Sołtyk.

 • -

Kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

W dniu Wszystkich Świętych Członkowie Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzili  zbiórkę  pieniężną  na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu  w Lutkówce.

Zaproszenie na seans i spotkanie z autorką filmu- Lusią Ogińską

 • -
 • -

UWAGA - 1 listopada kwesty na cmentarzach w Mszczonowie i Lutkówce

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne informuje, że w dniu pierwszego listopada jego członkowie wraz z rekonstruktorami ze współpracującej ze Stowarzyszeniem - GRH STRZELCY im. 31pSK, przeprowadzą  zbiórkę  pieniężną  na dwóch mszczonowskich cmentarzach parafialnych oraz na cmentarzu  w Lutkówce.

 • -

Wspominali Bohaterów roku 1863

Kolejny raz w tym roku członkowie GRH STRZELCY im. 31 pSK z Mszczonowa wcielili się w role oddziału kosynierów z roku 1863.  W niedzielę  13 października wraz z rekonstruktorami z takich grup jak-  Gloria Victis z Wielunia, Kujawski Ochotniczy Oddział Powstańców 1863 r. z Radziejowa oraz Bractwa „ Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli-  starli się  z odtwarzającymi carską piechotę członkami GRH 9 ROTA.

 • -

Marsz Niepokonanych 1944- 2013

Marsz Niepokonanych – to  wydarzenie ku czci Powstańców Warszawskich,  którzy  przetrwali  63 dni bohaterskiego oporu i w październiku 1944 roku w zorganizowanych kolumnach opuścili morze ruin, jakim już wtedy była Warszawa.

 • -

Mikroimplementacja „Moja historia - integracja pokoleń”

Po zakończeniu realizacji Projektu „Spacer po nieistniejącym mieście czyli młodzieżowy wehikuł czasu w ramach PO FIO, w którym Gminne Centrum Informacji wspierało organizatora - Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne, przyszła pora na zaproponowanie mszczonowianom udziału w kolejnym, innowacyjnym przedsięwzięciu. 

Ogłaszamy nabór wniosków LGD

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO W RAMACH FESTIWALU HISTORYCZNEGO 2013

Zgodnie z Regulaminem Pracy Komisji Konkursowej organizowanej w ramach Festiwalu Historycznego 2013 §3 pkt 6 poddaje się wyniki laureatów konkursu fotograficznego w ramach Festiwalu Historycznego 2013.

 

 • 1 wrzesień-Mszczonów

Ach, co to był za miesiąc…

Wrzesień dla nas rekonstruktorów, to okres  szczególnej aktywności. W tym czasie liczne inscenizacje, odwołujące się do roku 1939,  pokrywają  się z innymi wydarzeniami. Dla mszczonowskiej GRH im. 31 pSK wrześniowe dni obfitowały w wiele atrakcji.

Zagłosuj na NAJLEPSZE ZDJĘCIE z Festiwalu Historycznego

Zagłosuj na nagrodę Internautów dla NAJLEPSZEGO ZDJĘCIA z Festiwalu Historycznego.
Galeria zdjęć znajduje się w w poniższym linku:

http://www.mszczonow.pl/1126,rekonstrukcja-bitwy-mszczonowskiej.html

 • -

Konkurs Fotograficzny- Regulaminy

Regulamin konkursu

organizowanego podczas Festiwalu Historycznego

 • -

W MSZCZONOWIE ponownie ROZSTRZELANO- PROBOSZCZA, BURMISTRZA I LEKARZA

Dwie inscenizacje historyczne, plenerowe pokazy umundurowania, sprzętu oraz umiejętności członków grup rekonstrukcji historycznych, seanse filmów batalistycznych, a przede wszystkim oficjalne uroczystości rocznicowe bitwy mszczonowskiej 1939 roku- wszystko to odbyło się w Mszczonowie w dniach 21-22 września w ramach I Festiwalu Historycznego, który był elementem Projektu „Spacer po nieistniejącym mieście, czyli młodzieżowy wehikuł czasu” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 • -

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Regulamin konkursu

organizowanego podczas Festiwalu Historycznego

 • -

Zapraszamy na Festiwal Historyczny 21-22 września

74 ROCZNICA BITWY MSZCZONOWSKIEJ
21-22.09.2013


PROGRAM UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWYCH

 • -

Pamiętając o Kaniowszczykach

Beleń, to tu na linii bunkrów,  rozciągającej się wzdłuż  rzeki Warty Strzelcy Kaniowscy w pierwszych dniach września `39 dawali odpór niemieckiemu agresorowi. Betonowe umocnienia są niemymi świadkami tamtych strasznych czasów. Bunkry przetrwały do dziś.

 • -

Mszczonów zaprasza na dwudniowy FESTIWAL HISTORYCZNY

„Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"

Dwie inscenizacje historyczne, plenerowe pokazy umundurowania, sprzętu oraz umiejętności członków grup rekonstrukcji historycznych, seanse filmów batalistycznych, a przede wszystkim oficjalne uroczystości rocznicowe bitwy mszczonowskiej 1939 roku- wszystko to odbędzie się w Mszczonowie w dniach 21-22 września.

 • -

Pamięć o mszczonowskim wrześniu

Mszczonowianie w  74. rocznicę  wybuchu II wojny światowej zebrali się  na Mszy Świętej w kaplicy Parafii p.w. Świętego Ojca Pio.  Podczas Eucharystii modlono się  za poległych i pomordowanych mieszkańców miasta oraz za żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którzy w dniu 11 września 1939 roku odbili miasto z rąk niemieckich,  dając mu ostatni dzień wolności przed długą  okupacyjną  nocą. 

 • -

Rozpoczęcie V edycji cyklu „Szlakiem Strzelców Kaniowskich”- SIERADZ * BELEŃ * MSZCZONÓW

Festiwalem piosenki żołnierskiej w wykonaniu dzieci i młodzieży, a także pokazami grup rekonstrukcyjnych w miejskim parku w Sieradzu rozpoczęła się V edycja cyklu „Szlakiem Strzelców Kaniowskich”. Festiwal zatytułowany „Pieśń popłynie nadwarciańskim echem” odbył się  24 sierpnia.

 • -

Sarnowa Góra 1920-2013

Mieszkańcy Ciechanowa, Gminy Sońsk oraz okolicznych miejscowości oddali cześć bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty, jaka w 1920 roku stoczyła krwawą  bitwę pod Sarnową  Górą. Uroczystości na polu bitewnym, pod pomnikiem upamiętniającym zmagania  z bolszewikami,  odbyły się  18 sierpnia.  

 • -

Wspomnienie o bohaterstwie walczącej stolicy

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne wraz z GRH STRZELCY im. 31 pSK, a także  Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie uczciło 69 rocznicę  wybuchu Powstania Warszawskiego na trzy sposoby.

 • -

„Z historią za pan brat”, czyli słów kilka o planach MSH

Zarząd Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego jednogłośnie uzyskał absolutorium. Podczas Walnego Zebrania MSH, jakie odbyło się w dniu 12 czerwca  mszczonowscy pasjonaci historii nie tylko dokonali oceny pracy władz Stowarzyszenia i podsumowali jego działalność za cały 2012 rok, ale również  zastanawiali się  nad dalszymi kierunkami rozwoju swojej organizacji.

 • -

Bolimów 1915-2013

Ponad dwudziestoosobowa grupa rekonstruktorów z Mszczonowa w  dniach 27-28  lipca wzięła udział w IV Zlocie  Historycznym  i Rekonstrukcji w Bolimowie.

 

 • -

Dbają o skarby mszczonowskich nekropolii

Do pierwszego listopada tego roku na cmentarzu przy kaplicy p.w. Świętego Ojca Pio odbudowana zostanie mogiła państwa Bieleckich, dziedziców przedwojennego majątku Gnojna. Na starym cmentarzu rozpoczęte  natomiast zostaną prace restauratorskie  nagrobka ks. proboszcza Marcina Polkowskiego, który zasłynął jako budowniczy mszczonowskiej świątyni p.w. Świętego Jana Chrzciciela. 

APEL DO MIESZKAŃCÓW

Ustalmy nazwiska ofiar tragicznego pożaru z 1948 roku

W przyszłym roku z inicjatywy władz samorządowych gminy, Zespołu Szkół w Osuchowie, a także samych  osuchowian  oraz mieszkańców okolicznych miejscowości w sposób szczególny mają zostać upamiętnione  ofiary tragicznego pożaru spichrza, do jakiego doszło w Osuchowie w dniu 26 września 1948 roku.

 

Zapraszamy na konsultacje

Zapraszamy do Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie do skorzystania z bezpłatnych usług informacyjnych dla przedsiębiorców oraz osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą prowadzonych przez konsultanta z Punktu Konsultacyjnego Krajowego Systemu Usług

w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godzinach od 9.00 do 15.00.
 • -

Kowno – wspomnienie roku 1863

Bracia Litwini 150. rocznicę  wybuchu Powstania Styczniowego obchodzą  bardzo hucznie. W uroczystościach rocznicowych i  inscenizacjach  historycznych, jakie odbywają  się  na terenie całego kraju, uczestniczą  przedstawiciele władz państwowych oraz  samorządowych. Największa z tegorocznych inscenizacji powstańczych odbyła się  w dniach 22-24 czerwca w Kownie.  Wzięło w niej udział blisko 130 rekonstruktorów.

 • -

Pierwszy udany koncert

W środowe popołudnie 19 czerwca w sali na piętrze Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów po raz pierwszy odbył się mini koncert muzyczny przygotowany przez mszczonowskich uczniów Prywatnej Szkoły Muzycznej im A. Szalińskiego w Żyrardowie. Całością przygotowań kierowała dyrektor placówki Małgorzata Rogozińska.

 • -

II Święto Twierdzy Chełmno

Członkowie GRH STRZELCY 31 pSK w ramach trwającej od dwóch lat współpracy z toruńskim Muzeum  Historii i Wojskowości wybrali się  2 czerwca do  Twierdzy Chełmno, gdzie uczestniczyli w inscenizacji walk z okresu wojny obronnej 1939 roku. Wspólnie z mszczonowianami w tej inscenizacji wystąpili rekonstruktorzy: GRH Oddziału Kawalerii Ochotniczej z Wiskitek,  GRH Kampfgruppe Nord, a także Ułanów Pomorskich.

 • -

Konsultacje dla przedsiębiorców

Gminne Centrum Informacji i Stowarzyszenie Rozwoju Aktywności Społecznej Triada zapraszają na bezpłatne konsultacje w dn. 11.06.2013 r. w godz. 9.00-15.00 dla przedsiębiorców lub osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą. Zapisy: 468573071, 478571199, gci@mszczonow.pl. Zapraszamy do GCI.

 • -

„Panna…. do strzału złóż się!”, czyli debiut sekcji OLK

Warszawski  Konwent Gier Strategicznych GRENADIER, to jedno z największych wydarzeń rekonstruktorskich w roku.  Udział w nim jest nie tylko zaszczytem, ale także nie lada jakim wyzwaniem. GRH STRZELCY 31 pSK z Mszczonowa już drugi rok z rzędu uczestniczą w tym niezwykłym przedsięwzięciu, które odbywa się  w  Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

 • -

Znani na GRENADIERZE

Tegoroczny GRENADIER obfitował w wiele atrakcji. Liczne ekspozycje grup rekonstruktorskich, aż  sześć inscenizacji z różnych okresów historycznych, a także obecność  znanych  osób, z którymi mogli spotkać  się  i porozmawiać  wszyscy ci, którzy w dniach 25-26 maja odwiedzili warszawską  Cytadelę. Jedną  z grup, która prezentowała swój dorobek podczas Grenadiera była stosunkowo młoda GRH z Mszczonowa.

 • -

"Otwarci na wiedzę - konkurencyjni w pracy" – podsumowanie dwóch lat pracy

W piątek 24 maja na terenie rekreacyjnym Hotelu Panorama w Zbiroży odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Otwarci na wiedzę – konkurencyjni w pracy”.  Zaproszonych gości, wykonawców oraz beneficjentów projektu, którzy uczestniczyli w ciągu dwóch lat w kursach, powitali – Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa oraz Beata Sznajder, dyrektor Gminnego Centrum Informacji.

 • -

Noc z …Hubalem

„Patriotyzm w poezji i filmie’, czyli mszczonowska Noc Muzeów 18-19.05.2013r.

Mszczonowska Noc Muzeów zaowocowała w tym roku niezwykłym spotkaniem. Mszczonowianie mogli porozmawiać  i wysłuchać  wspomnień  słynnego aktora Ryszarda Filipskiego, który zasłynął  m.in. jako odtwórca roli bohaterskiego majora -Henryka Dobrzańskiego HUBALA.

 • -

Zapraszamy na Noc Muzeów w Mszczonowie

18 maja 2013r. zapraszamy mieszkańców miasta i gminy Mszczonów

na Noc Muzeów, która odbędzie się w

Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

godz. 20.00 - 1.00

Wstęp wolny!

Bezpłatne zaproszenia do odbioru w Gminnym Centrum Informacji w Mszczonowie ul. Żyrardowska 4

 • -

Święto Rodu Maklakiewiczów, Święto Miasta, Święto Muzyki …

„Bardzo długo czekałem na ten moment. Na otwarcie miejsca, w którym wyeksponowane zostaną  pamiątki po największym z mszczonowskich rodów. Już kilkanaście at temu wspólnie z ówczesnymi samorządowcami  forsowałem pomysł, aby w domu, w którym wychował się słynny kompozytor Jan Adam Maklakiewicz powstało muzeum. […]

 • -

Zaszczytny udział w niezwykle uroczystych obchodach

W roku 150–lecia wybuchu Powstania Styczniowego w całym kraju odbywają  się  uroczystości ku czci Bohaterów, którzy w 1863 roku chwycili za broń przeciw carskiemu zaborcy.  Jedna z największych tego typu uroczystości na Śląsku odbyła się  28 kwietnia w Wąsoszu, w powiecie kłobuckim.

Konkurs "Współpraca międzynarodowa gminy z perspektywy młodych mieszkańców"

Konkurs organizowany w ramach projektu "Współpraca partnerska narzędziem aktywnego obywatelstwa (Act4T), realizowanego w ramach programu Europa dla Obywateli.

 

 • -

Zaproszenie na uroczyste otwarcie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

UROCZYSTE OTWARCIE

Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

12 maja 2013r o godz. 10.30

w Mszczonowie przy ul. Kościuszki 1 ( vis a vis kościoła)

 • -

Już 10 lat działamy dla dobra mieszkańców gminy Mszczonów

Z Beatą Sznajder, kierownikiem Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie rozmawia Mateusz Milczarek
 
Pani kierownik, na wstępie pragnę pogratulować z okazji jubileuszu działalności GCI i poprosić  o przybliżenie głównych zadań spoczywających na jednostce, którą Pani zarządza. Proszę powiedzieć czym zajmuje się GCI?
- Dziękuję bardzo. Tak dokładnie 1 kwietnia minęło 10 lat naszej działalności. Ramy tematyczne pracy GCI są zróżnicowane.
 • -

Tak STRZELCY uczcili Ofiary Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy mszczonowskim krzyżu katyńsko-smoleńskim zapalony został symboliczny znicz oraz złożona został wiązanka kwiatów w barwach narodowych. O uczczeniu ofiar ludobójstwa, jakiego dokonali Sowieci,  pamiętali członkowie GRH STRZELCY 31pSK oraz Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego.

 • -

Mszczonowianie na V Odprawie Kieleckiej

Mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31 pSK wzięli udział w V Odprawie Kieleckiej Zmiany Warty na Westerplatte. W uroczystościach, jakie odbyły się  7 kwietnia w Kielcach uczestniczyło kilkanaście grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych.

 • -

BIELICE - święto zaprzyjaźnionego DYWIZJONU

GRH STRZELCY 31 pSK z Mszczonowa uczestniczyła 5 kwietnia w święcie 37 Dywizjonu  Rakietowego Obrony Powietrznej, jaki stacjonuje w podsochaczewskich Bielicach. Tego dnia jednostka obchodziła oficjalnie pierwszą rocznicę  swego powstania. Mszczonowscy rekonstruktorzy odwiedzili żołnierzy z Bielic już po raz drugi.

Bezpłatne spotkanie dotyczące wyjazdów do pracy za granicą

26 kwietnia 2013 r. o godzinie 11.00 zapraszamy do Gminnego Centrum w Mszczonowie na bezpłatne spotkanie w zakresie pracy za granicą. Na spotkaniu poruszone zostaną zagadnienia: Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicą? Jak korzystać z usług agencji zatrudnienia? Jakie są oferty pracy wakacyjnej i sezonowej?

 • -

Pasja w Żyrardowie i w Lutkówce

Rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31pSK w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek wystąpili w dwóch inscenizacjach Męki Pańskiej. 28 marca w Żyrardowie dołączyli do młodzieży z żyrardowskiego Stowarzyszenia Fabryka Feniksa, która Pasję wystawiła w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Pocieszenia.

Wesołych Świąt!

 • -
 • -

Dwie DROGI KRZYŻOWE

Tuż  przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia mszczonowianie jak co roku przeszli ulicami swego miasta w Drodze Krzyżowej. Nastrojowe i jedyne w swoim rodzaju nabożeństwo rozpoczęło się w piątek 22 marca w kaplicy Parafii p.w. Świętego Ojca Pio. Poprzedziła je wieczorna Msza Święta, którą odprawił ks. proboszcz Sławomir Tulin.  Następnie wraz z kapłanami, sprawującymi posługę duszpasterską w parafii farnej poprowadził on wiernych ulicami miasta, aż  do kościoła p.w. Świętego Jana Chrzciciela.

 • -

Inscenizacja Drogi Krzyżowej

Grupa Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31pSK, działająca przy Mszczonowskim Stowarzyszeniu Historycznym wraz z żyrardowskim Stowarzyszeniem "Fabryka Feniksa" i Parafią  p.w. Świętego Jana Chrzciciela we współpracy z Gminnym Centrum Informacji oraz Mszczonowskim Ośrodkiem Kultury zapraszają 

w sobotę 23 marca na inscenizację  Drogi Krzyżowej.
Widowisko odbędzie się  w parku przy mszczonowskim kościele farnym.
Początek spektaklu po wieczornej Mszy Świętej o godzinie 18.30.
 
 • -

Żołnierze Wyklęci – Szczecin 2013

Mszczonowscy rekonstruktorzy z GRH STRZELCY 31 pułku SK w ramach uczczenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zdecydowali się  uczestniczyć w uroczystościach, zorganizowanych przez GRH Borujsko w odległym  Szczecinie. Podróż do  stolicy Zachodniego  Pomorza trwała aż  7 godzin.  27 członków grupy przebyło ją  w konwoju, złożonym z pięciu aut.

 • -

GCI przykładem dobrych praktyk

W czwartek 28 lutego br. mszczonowskie GCI gościło ekipę telewizyjną, która przez cały dzień nagrywała materiał dotyczący działań prowadzonych w Gminnym Centrum Informacji. Wizyta ta odbyła się w ramach międzynarodowego projektu E-COOP realizowanego przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Celem projektu, który rozpoczął się w styczniu ubiegłego roku i potrwa do końca 2014, jest  zebranie najlepszych praktyk zastosowanych u 12 partnerów europejskich (w tym na Mazowszu)

 • -

Piotr Dymecki - laureatem konkursu „Człowiek Roku Ziemi Żyrardowskiej AD 2012”

W czwartek, 21 lutego br. w żyrardowskiej Resursie odbyła się uroczysta gala w trakcie której ogłoszono tegorocznych zwycięzców konkursu „Człowiek Roku  Ziemi Żyrardowskiej AD 2012”.
Konkurs trwający od 27 listopada 2012 roku do 28 stycznia br, zorganizowany został przez Zarząd Powiatu Żyrardowskiego w partnerstwie z Redakcją „ Życie Żyrardowa”.

 • -

Mszczonowianie w oddziale hrabiego Stroynowskiego

Inscenizację bitwy powstańczej z 1863 roku, jaka odbyła się 10 lutego  na podbolimowskim Uroczysku Stroynowskiego, obejrzało kilkuset widzów, w tym przedstawiciele władz samorządowych Bolimowa i Skierniewic, którzy sponsorowali całe przedsięwzięcie. Organizatorem widowiska było Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej, któremu przewodzi prezes Jarosław Liński.

 • -

Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów otwarta

W środę 30 stycznia pierwsi odwiedzający mieli okazję zobaczyć zbiory zgromadzone w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.
Izba mieści się w domu rodzinnym Jana Adama Maklakiewicza u zbiegu ulic Kościuszki i Żyrardowskiej.

 • -

Na wrześniowo i styczniowo

W styczniu członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych STRZELCY 31 pSK dwukrotnie spotykali się z młodzieżą szkolną. Przeprowadzanie żywych  lekcji historii, to jeden z celów działalności grupy.  16 stycznia rekonstruktorzy gościli w Zespole Szkół nr 6 w Żyrardowie, natomiast 22 stycznia odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Puszczy Mariańskiej.

 • -

Rekonstruktorzy na powstańczym kolędowaniu w Biniszewiczach

Dworek w Kuklówce, zwany od nazwiska jego właścicieli Biniszewiczami, to miejsce wyjątkowe. Mieści się  w nim prywatne Muzeum Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich. Wiele można by pisać  na temat działalności tej placówki, gdyż  w mało którym muzeum czyni się  tak wiele dla podtrzymania narodowych wartości.  „Salon tradycji polskiej”- to ostatnia propozycja państwa Aleksandry i Bogdana Biniszewskich, która ma na celu propagowanie postaw patriotycznych.

„Otwarci na wiedzę – konkurencyjni w pracy” po kontroli

W dniach 10-11 grudnia 2012r. przeprowadzona została kontrola projektu „Otwarci na wiedzę – konkurencyjni w pracy” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kontroli dokonała firma InfoAudit Sp. z o.o. z Warszawy na zlecenie Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 • -

W hołdzie Bohaterowi z 1863 roku

Mszczonowskie obchody 150.  rocznicy wybuchu  Powstania Styczniowego

Sto pięćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mszczonowianie uczcili uczestnicząc we Mszy Świętej, poświeconej powstańczemu naczelnikowi Miasta Mszczonowa - księdzu Władysławowi Polkowskiemu. Msza odprawiona została w niedzielę  20 stycznia w kościele  farnym, p.w. Świętego Jana Chrzciciela.

Sprawdz serwis - linki

Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje dopisz się do naszego newslettera.

Licznik odwiedzin

21495

Baner

Współpraca

Dane kontaktowe

Gminne Centrum Informacji
Ul. Żyrardowska 4, 96-320 Mszczonów

pokaż na mapie
Centrala tel.: +48 46 857 30 71

fax: 46 857 11 99

e-mail: gci@mszczonow.pl
Poniedziałek 8.00 - 16.00
Wtorek 8.00 - 16.00
Środa 08.00 - 17.00
Czwartek 8.00 - 16.00
Piątek 8.00 - 15.00
w górę
Copyright © 2009 - 2011 - GCI Mszczonów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.