IZBY PAMIĘCI

Gminne Centrum Informacji w ramach swojej działalności prowadzi Izbę Ziemi Mszczonowskiej oraz Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Izb Pamięci można znależć na stronie internetowej: https://www.izba.mszczonow.pl/

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej

96-320 Mszczonów, ul. Warszawska 23

Aleksandra Kacprzak - 667 841 959

Barbara Gryglewska - 531 997 560

email: ipzm@izba.mszczonow.pl

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej to przykład współpracy samorządu i lokalnych społeczników. Dzięki niej udało się stworzyć miejsce, w którym zgromadzone są eksponaty dotyczące bogatej historii okolicy. Tej wojennej, jak i tej związanej z rzemieślniczymi tradycjami czy też lokalnymi sławami. Odwiedzając Izbę można przenieść się w czasie i dosłownie „dotknąć” historii zaklętej w elementach wystaw.  Zwiedzanie Izby jest bezpłatne i jest możliwe po wcześniejszym kontakcie.

IZBA PAMIĘCI RODZINY MAKLAKIEWICZÓW

96-320 Mszczonów, ul. Kościuszki 1

Aleksandra Kacprzak - tel. 667 841 959

email: izba.maklakiewicz@gci.mszczonow.pl

Dzieje Mszczonowa są nierozerwalnie związane z muzyką. Artystyczne tradycje miasta zapoczątkował najsławniejszy ród, wywodzący się z tego terenu. Rodzina Maklakiewiczów to nie tylko znany i ceniony aktor Zdzisław, ale także kompozytor Jana Adam, autor tanga „Siedem czerwonych róż. Jego młodszy brat, Franciszek ps. „Izbicki”, uważany za najzdolniejszego z rodzeństwa, zginął broniąc Ojczyzny we wrześniu 1939 r. mając zaledwie 24 lata. Rodzina Maklakiewiczów to także najmłodszy z braci, Tadeusz Wojciech, ceniony pedagog, kompozytor, działacz muzyczny i prawnik, oraz Jadwiga Stępkowska, czyli jedna z wokalistek zespołu Partita.