2023

 • Zdjęcie: Starszy mężczyzna opowiadający historię harcerstwa lokalnej młodzieży

Historia Mszczonowskiego Harcerstwa w Fotografii hm. Zbigniewa Grabka

W Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów zakończyła się wystawa czasowa, która przeniosła odwiedzających w świat mszczonowskiego harcerstwa. Podczas tej fascynującej ekspozycji, zatytułowanej „Historia mszczonowskiego harcerstwa w fotografii hm. Zbigniewa Grabka”, zwiedzający mieli okazję odkryć bogactwo dziedzictwa harcerskiego, uwiecznionego na fotografiach.

 • Zdjęcie: Dzieci wrzucające do puszki pieniądze na cmentarzu podczas kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

Rekordowy wynik kwesty na renowację zabytkowych nagrobków

Podczas tegorocznej kwesty „Dbajmy o skarby naszych nekropolii”, która odbyła się 1 listopada na dwóch mszczonowskich cmentarzach zebrano aż 10 330,89 zł i 15 eurocentów. Ta kwota jest o ponad 2 tysiące wyższa niż zebrana w ubiegłym roku!

 • Plakat informujący o zbiórce

Zbiórka na Mszczonowskie Nekropolie

„Dbajmy o skarby naszych nekropolii” to motto przewodnie dorocznej zbiórki, organizowanej przez Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne we współpracy z Gminnym Centrum Informacji w dniu 1 listopada.

 • Plakat informujący o wydarzeniu

Spotkanie Koła Gospodyń i gospodarzy wiejskich Nosy Poniatki z seniorami z okolicznych wiosek

25 października 2023  godz. 17.00 Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki Zaprasza na Spotkanie w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.  Przedstawiciele Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich zapraszają seniorów w wieku 55+  z okolicznych wiosek: Nosy Poniatki, Lutkówki, Wygnanki, Bronisławki, Osuchowa, Chudolipia .

 • Zdjęcie: Osoby uczestniczące w Lokalnych Targach Pracy

Druga edycja Lokalnych Targów Pracy

„Kierunek Praca” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie uczniów i mieszkańców z przedstawicielami lokalnych przedsiębiorstw. Drugą już edycję Targów Pracy Gminne Centrum Informacji zorganizowało we wtorek, 17 października, w sali konferencyjnej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.

 • Plakat promujący Lokalne Targi Pracy

Lokalne Targi Pracy "Kierunek Praca"

Targi odbędą się w dniu 17 października 2023 r. (wtorek) w godzinach 9:00-17:00 w Sali konferencyjnej Mszczonowskiego Ośrodka Kultury w Mszczonowie, przy ul. Warszawskiej 33 (wejście D, od strony parkingu).

 • Grafika - screen filmu

20 lat z Wami i dla Was!

Zapraszamy Was do obejrzenia filmu, który powstał z okazji 20-lecia działalności Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie. Materiał pokazuje początki jego funkcjonowania, przemiany, jakie przeszło, a także obszary tematyczne, w których „poruszają się” jego pracownicy. Wybierzmy się wspólnie w podróż przez dwie dekady GCI! 

 • Plakat - wystawa harcerska w IPRM

Historia mszczonowskiego harcerstwa w fotografii” hm. Zbigniewa Grabka

Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników historii i harcerstwa do odwiedzenia naszej najnowszej wystawy czasowej - "Historia mszczonowskiego harcerstwa w fotografii" autorstwa hm. Zbigniewa Grabka! To nie tylko okazja, by przyjrzeć się historii naszej lokalnej społeczności harcerskiej przez pryzmat fascynujących fotografii i wspomnień, ale też inspiracja dla przyszłych pokoleń harcerzy. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów do końca października.

 • Obchody Bitwy Mszczonowskiej '39

84. rocznica Bitwy Mszczonowskiej`39

Mszczonowianie nie zapominają o swej historii. W niedzielę, 10 września, upamiętnili kolejną rocznicę Bitwy Mszczonowskiej`39. Zwycięstwo żołnierzy 31 pułku Strzelców Kaniowskich nad oddziałami XVI Korpusu Pancernego Wehrmachtu, do którego doszło o świcie 11.09.1939 roku, to chwalebna chwila w całym wojennym morzu rozpaczy, które rozlało się z chwilą wybuchu II wojny światowej na Ziemi Mszczonowskiej, a także na terenie całej naszej napadniętej Ojczyzny.

 • Zdjęcie: wystawa

Wystawa plenerowa „Fotopodróż z Maklakiewiczami”

Od piątku, 7 września, na ogrodzeniu miejskiego parku oglądać można nową wystawę, przygotowaną przez Gminne Centrum Informacji. Zapraszamy w „Fotopodróż z Maklakiewiczami”, po której przewodnikiem będą specjalne plansze. Tablice te prezentują historię słynnej, muzycznej rodziny, a także dzieje należącej do niej dawniej kamienicy, w której obecnie mieści się Izba Pamięci. O działalności mini muzeum również poczytacie podczas spaceru wokół parku.

 • Plakat - Obchody Bitwy Mszczonowskiej '39

Obchody rocznicy Bitwy Mszczonowskiej`39

1 września 1939 r. rozpoczęła się II wojna światowa. Dzisiejsza rocznica to okazja, by przypomnieć o lokalnych wydarzeniach z czasów największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Już wkrótce upamiętnimy Bitwę Mszczonowską z 11 września 1939 r. Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na obchody rocznicy Bitwy Mszczonowskiej z 1939 r. pod hasłem „Z pieśnią przez wojenny wrzesień”, które rozpoczną się 10 września 2023 r. o godz. 17:00.

 • Plakat promujący nabór na zajęcia umuzykalniające

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia umuzykalniające!

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na bezpłatne zajęcia umuzykalniające, które odbywać się będą w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów! Zgłoszenia przyjmowane są od 21.08.2023 do 08.09.2023! Proponujemy naukę na jednym z instrumentów: akordeon, flet poprzeczny, gitara, keyboard, klarnet, pianino, perkusja, saksofon lub wiolonczela. Zapewniamy profesjonalnych pedagogów i miłą atmosferę podczas lekcji. 

 • Zdjęcie: Grafika informująca nową stronę internetową

Nowa strona internetowa KRUS

Placówka Terenowa KRUS w Żyrardowie informuje, że z dniem 01 sierpnia 2023 na platformie GOV.PL uruchomiona zostanie nowa strona internetowa KRUS, dostępna pod adresem www.gov.pl/krus.  Na nowej witrynie rolnicy znajdą wszystkie informacje z zakresu zabezpieczenia społecznego rolników dostępne na dotychczasowej stronie.

Wraz z uruchomieniem portalu www.gov.pl/krus  strona internetowa Kasy po  adresem –www.krus.gov.pl przestanie być dostępna

 • Grafika promująca Stypendia pomostowe

Ruszyła XXII edycja Programu Stypendia Pomostowe 2023/2024

Program Stypendiów Pomostowych zainicjowano w 2002 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Od tamtego czasu zarządza nim Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Jest jednym z największych pozarządowych programów stypendialnych w Polsce. Dotychczas, w ramach programu, przyznano blisko 27 000 różnego rodzaju stypendiów, w tym ponad 18 000 na pierwszy rok studiów. Partnerzy na cel wsparcia młodzieży przeznaczyli ponad 138 milionów złotych.

 • plakat z informacją nt. zajęć wakacyjnych

Wakacje z Izbami Pamięci

Gminne Centrum Informacji zaprasza na WAKACJE Z IZBAMI PAMIĘCI.

Warsztaty zielarskie, muzyczne zajęcia oraz rodzinna gra miejska!

Spotkania odbywać się będą w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, ul. Kościuszki 1.

Zajęcia przewidzenie są dla dzieci i młodzieży z gminy Mszczonów od 7 lat. 

 • Zdjęcie: osoby podpisujące się na tablicy Mszczonów Klasycznie

Zamruczały silniki klasycznych pojazdów

Ponad 200 niezwykłych samochodów i motocykli zjechało do Mszczonowa w niedzielę, 18 czerwca, by wziąć udział w jubileuszowym, X Zlocie Pojazdów Zabytkowych. Wydarzenie, jak co roku, zorganizowało zrzeszenie Mszczonów Klasycznie we współpracy z gminnymi instytucjami. 

 • Zdjęcie osoby uczestniczące w Zlocie Pojazdów Zabytkowych
 • Zdjęcie osoby uczestniczące w Zlocie Pojazdów Zabytkowych
 • Zdjęcie osoby uczestniczące w Zlocie Pojazdów Zabytkowych
 • Zdjęcie osoby uczestniczące w Zlocie Pojazdów Zabytkowych
 • Zdjęcie osoby uczestniczące w Zlocie Pojazdów Zabytkowych
 • Zdjęcie: osoby prowadzące Festiwal Świętojański

20 lat z Wami i dla Was

VIII Festiwal Świętojański, który odbył się 17 czerwca w przykościelnym parku w Mszczonowie, był imprezą jubileuszy. Organizator zabawy, Gminne Centrum Informacji, w ten sposób świętowało 20-lecie swojego istnienia. Dodatkową rocznicą było 10-lecie Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (IPRM), którą również prowadzi GCI.

 • Plakat informujący o wydarzeniu

Weekend 17-18 czerwca 2023 r. zapowiada się fantastycznie!

VIII Festiwal Świętojański – 17 czerwca (sobota)

X Zlot Pojazdów Zabytkowych – 18 czerwca (niedziela)

Czerwcowy Festiwal organizowany przez GCI w mszczonowskim parku kojarzy Wam się z dobrą zabawą? Słusznie!

 • Informacja graficzna w treści akapitu

Informacja Dyrektor Gminnego Centrum Informacji

Informujemy, że Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie w dniu 9 czerwca 2023 będzie nieczynne.

 • Plakat promujący projekt

„Aktywnie działamy - otoczenie rozwijamy!" - LGD Ziemia Chełmońskiego zaprasza do udziału w projekcie

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego" zaprasza do udziału w projekcie „Aktywnie działamy - otoczenie rozwijamy!"

 • Logo Gminnego Centrum Informacji

Szukasz pomysłu na rozwój? Zapraszamy na staż do GCI!

Gminne Centrum Informacji w Mszczonowie poszukuje osoby na staż finansowany z Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie.
Szczegółowe informacje po linkiem:
https://kiosk.mszczonow.infocentrum.com.pl/.../id/3452

 • Zdjęcie: uczestnicy nocy muzeów

Muzyczna Noc Muzeów

Tegoroczna, dziewiętnasta już edycja ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów przypadła na sobotę, 13 maja. Tradycyjnie już atrakcje dla mieszkańców przygotowały także mszczonowskie Izby Pamięci. Wyjątkowa to była Noc, ponieważ dla odmiany odbywała się w godzinach… popołudniowych.

 • Plakat z informacją o Nocy Muzeów 2023 w Mszczonowie

Noc Muzeów 2023 w Mszczonowie

Gminne Centrum Informacji, zaprasza na NOC MUZEÓW 2023 w Mszczonowie

13 maja w godz.: 13.00 - 18.00

w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (ul. Kościuszki 1) oraz Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej (ul. Warszawska 23).

 • Zdjęcie: osoby uczestniczące w Lokalnych Targach Pracy

Lokalne Targi Pracy

Trzeci tydzień kwietnia rozpoczął się Lokalnymi Targami Pracy, które Gminne Centrum Informacji zorganizowało w administrowanym przez siebie budynku Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w Mszczonowie. W poniedziałek, 17 kwietnia, przez kilka godzin przedstawiciele okolicznych firm prezentowali zainteresowanym oferty zatrudnienia w swoich podmiotach.

 • Grupa dzieci w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Muzyczne Żabki

Czterolatki z grupy Żabki Miejskiego Przedszkola Nr 1 wykorzystały słoneczną, kwietniową pogodę, by wraz ze swoimi Ciociami udać się na spacer w poszukiwaniu muzyki. Tak oto w czwartek, 13 kwietnia, odwiedziły Izbę Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, by wraz z Aleksandrą Kacprzak z GCI i kierownikiem Orkiestry Dętej OSP Mszczonów Dagmarą Bednarek poznawać różne instrumenty.

 • Plakat informujący o wydarzeniu

Lokalne Targi Pracy "Kierunek Praca"

Dyrektor Gminnego Centrum Informacji w Mszczonowie zaprasza 17 kwietnia 2023 r.  na Lokalne Targi Pracy "Kierunek Praca".

Targi odbędą się w sali koncertowej Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów przy ul. Kościuszki 1 w Mszczonowie.

 • Kartka z życzeniami Wielkanocnymi

Życzenia Wielkanocne

Na nadchodzące Święta Wielkanocne życzymy wszystkim, by chwile spędzone wśród najbliższych przyniosły spokój i odpoczynek. Niech te dni będą okazją do umacniania lub odzyskania radości z życia, chwili refleksji o otaczającym świecie i tym, co jest dla Was najważniejsze. Niech dopisuje Wam zdrowie, smakują potrawy, a przy świątecznym stole panuje atmosfera ciepła, bliskości i zrozumienia.

 • Plakat promujący konkurs

Warsztaty Wielkanocne w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów

Gminne Centrum Informacji zaprasza na WARSZTATY WIELKANOCNE w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów 6 kwietnia 2023 r. (czwartek), godz.: 13.30


NA ZAJĘCIA OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

 • Plakat promujący wydarzenie

Widowisko Pasyjne

Gminne Centrum Informacji wraz z kołem Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Nosy Poniatki serdecznie na coroczne Widowisko Pasyjne w dniu 31.03.2023. Wydarzenie odbędzie się przy kościele pw. Świętej Trójcy w Lutkówce o godzi. 19:00.

 • Grafika: plakat promujący konkurs

XX Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne gospodarstwo Rolne

Zapraszamy właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XX Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne gospodarstwo Rolne organizowanego przez Centralę KRUS w Warszawie.

 • Grafika promująca nabór

Program Stypendialny Horyzonty dla uczniów klas 8

Fundacja im. Romana Czarneckiego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków relizuje Program Stypendialny Horyzonty skierowany do ósmoklasistów, którzy pochodzą z małych miejscowości. Horyzonty to przede wszystkim stypendium naukowe, ale również wsparcie finansowe bez którego realizacja aspiracji i marzeń wielu uczniów i uczennic nie byłaby możliwa.

 • Podopieczni Przedszkola Niepublicznego Smerfolandia wraz ze swoimi wychowawczyniami podczas muzycznego spotkania w Izbie...

Ze Smerfami o instrumentach

W piątek, 3 lutego, w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów zorganizowano kolejne, muzyczne spotkanie. Podopieczni Przedszkola Niepublicznego Smerfolandia wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedzili zabytkową kamienicę, by poznać fascynujący świat instrumentów. Spotkanie poprowadziły wspólnie Aleksandra Kacprzak z Gminnego Centrum Informacji, które administruje Izbą, i kierownik Orkiestry Dętej OSP Mszczonów Dagmara Bednarek.

 • Plakat informujący o konkursie

XIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

Kasa rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci ,,Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

 • Plakat promujący nabór uzupełniający na zajęcia umuzykalniające

Nabór uzupełniający na naukę gry na gitarze

Uwaga! Zwolniło się jedno miejsce dla młodego (6-15 lat) mieszkańca gminy na zajęcia umuzykalniające - nauka gry na gitarze🎸 Zajęcia umuzykalniające prowadzone przez GCI odbywają się w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów (ul. Kościuszki 1). Zajęcia mogą odbywać się w środy lub piątki.
 • Zdjęcie: osoby z grupy rekonstrukcyjnej stojące przy pomniku

MSZCZONOWIANIE PAMIĘTAJĄ O BOHATERACH POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego miały w Mszczonowie wyjątkowo uroczysty charakter.   Rozpoczęły się  odsłonięciem pomnika ku czci Bohaterów Powstania Styczniowego  29.12.2022 roku, a zakończyły wieczornicą powstańczą – 22.01.2023 roku. Cykl rocznicowych wydarzeń nosił  nazwę  „Powrót Bohatera 1863 roku”. 

 • Zdjęcie: Żołnierze pełniący wartę honorowoą przy pomniku

Powrót Bohatera 1863 – w Mszczonowie zainaugurowano państwowe obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Państwowe obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęto w Mszczonowie. Ten fakt najlepiej oddaje wagę wydarzenia, które miało miejsce w naszym mieście 21 stycznia 2023 roku. 

 • Kir

Kondolencje

Głęboko poruszeni informacją o tej ogromnej stracie składamy wyrazy współczucia

Ewie Redzie i całej Rodzinie

z powodu śmierci

Marcelka

 • plakat z informacją o Feriach 2023 z Izbami Pamięci

Ferie 2023 z Izbami Pamięci – POJAZDY WOJSKOWE Z DREWNA

Gminne Centrum Informacji w ramach zimy 2023 w mieście zaprasza na cykl spotkać dla dzieci i młodzieży z gminy Mszczonów (od 8. r. ż.) „Ferie 2023 z Izbami Pamięci – POJAZDY WOJSKOWE Z DREWNA”. Podczas spotkań uczestnicy złożą wojskowe samoloty, okręty, czołgi, auta, działa z drewnianych elementów. Zajęcia zaplanowano na 14, 15, 16, 21 i 23 lutego, od 11.00 do 12.00 w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów.

 • Zdjięcie: Uczestnicy Koncertu

Koncert świąteczny – najpiękniejsze kolędy i pastorałki w mszczonowskiej farze

W Święto Objawienia Pańskiego organizowane są orszaki Trzech Króli, przedstawienia jasełkowe lub koncerty kolęd. Mszczonowianie z racji swoich muzycznych tradycji od lat w ten dzień wybierali wspólne kolędowanie. W 2015 roku po raz pierwszy na wieczór kolęd i pastorałek do kościoła pw. świętego Jana Chrzciciela wszystkich mieszkańców zaprosiło Gminne Centrum Informacji.

 • Zdjęcie: osoby odwiedz

13.12.1981 - 13.12.2022 oraz początek historycznego projektu

We wtorkowy wieczór, 13 grudnia, w kościele farnym w Mszczonowie odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar stanu wojennego. Zaraz po Eucharystii koncelebrowanej przez ks. dziekana Tadeusza Przybylskiego i ks. wikarego Marka Węgrzynowicza odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”.

 • Zdjęcie: uczniowie siedzący w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów podczas zajęć z przedstawicielem IPN

Na tropie Cichociemnych

Dawna kamienica Maklakiewiczów, w której obecnie znajduje się poświęcona rodowi Izba Pamięci, rozbrzmiewa nie tylko muzyką, ale również „głosami przeszłości”. Tym razem, podczas warsztatów prowadzonych przez Marcina Łaszczyńskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, ósmoklasiści poznawali tajemnice Cichociemnych, czyli Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. W dwóch blokach zajęć udział wzięły trzy klasy, czyli 65 uczniów.„Wywalcz wolność lub zgiń” – od tego zawołania

 • Zdjęcie: przedstawiciele władz samorządowych i członkowie grupy rekonstrukcyjnej stojący przy pomniku

„Powrót bohatera 1863” - pomnik odsłonięty

W przyszłym roku cała Polska obchodzić będzie 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Społeczność gminy Mszczonów już rozpoczęła kultywowanie tego doniosłego wydarzenia, oddając cześć wszystkim Mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej, który uczestniczyli w powstańczym zrywie, a szczególnie Naczelnikowi Powstańczemu Mszczonowa śp. ks. proboszczowi Władysławowi Polkowskiemu (1820-1872). 

 • Plakat informujący o koncercie

Zapraszamy do wspólnego kolędowania!

Jeśli lubicie śpiewać i bliskie Wam są kolędy czy pastorałki, mamy dla Was propozycję!

Gminne Centrum Informacji serdecznie zaprasza na wspólne kolędowanie z okazji święta Trzech Króli – 6 stycznia po mszy świętej z godz. 17:00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie. W repertuarze tradycyjnych kolęd zaprezentują się młodzi artyści z terenu gminy Mszczonów. 

 • Zdjęcie: osoby odwiedzające wystawę