Aktualności - rok 2024

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Pierwszy mszczonowski Bieg Tropem Wilczym odbył się 1 marca w Zbiroży. Jego trasa wiodła w okolicach Stawów Świętej Anny. Na starcie, który wyznaczono w Strażnicy OSP Zbiroża, stawiło się dziesięć szkolnych drużyn z czterech szkół podstawowych (SP Mszczonów, SP Lutkówka, SP Osuchów i SP Piekary) oraz dwóch mszczonowskich szkół średnich (LO i ZS). Uczniom towarzyszyli opiekunowie – dyrektorzy i nauczyciele poszczególnych placówek oświatowych. Na początku każda z drużyn wylosowała swego patrona – wybranego Żołnierza Wyklętego/Niezłomnego:

SP Mszczonów - kapitan Zdzisław Broński ps. Uskok,
SP Osuchów I – generał August Emil Fieldorf ps. Nil, 
SP Osuchów II - st. sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój,
SP Lutkówka I- kapitan Stanisław Michał Sojczyński ps. Warszyc,
SP Lutkówka II Rotmistrz Witold Pilecki ps. Witold, 
SP Piekary I - podporucznik Anatol Radziwonik ps. Olech, 
SP Piekary II - podporucznik Danuta Helena Siedzik (Siedzikówka) ps. Inka, 
LO Mszczonów I - podporucznik Feliks Selmanowicz ps. Zagończyk, 
LO Mszczonów II - wachmistrz Józef Franczak ps. Lalek, 
ZS Mszczonów – Major Hieronim Dekutowski ps. Zapora. 

Wizerunki patronów umieszczone zostały na chustach, które na linii startu zakładali uczniowie. Jednocześnie każda z drużyn otrzymywała mapę startową, na której oznaczona została trasa do pierwszego punktu kontrolnego. W nich ustawieni zostali rekonstruktorzy z GRH STRZELCY im. 31 pSK Mszczonów. Towarzyszyli im również harcmistrz Zbigniew Grabek, Pan Marek Tadrzak (który wcielił się w rolę ułana) oraz członkowie Stowarzyszenia Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej. Podczas Biegu należało unikać spotkania z sowieckim patrolem, krążącym po trasie, wystawionym również przez mszczonowskich rekonstruktorów. 

Nim jednak uczniowie wybiegli na trasę, spotkali się jeszcze z mszczonowskimi samorządowcami. Jako pierwszy do młodzieży przemówił burmistrz Józef Grzegorz Kurek. Podziękował on wszystkim, którzy podjęli wyzwanie uczestnictwa w wydarzeniu, mającym nie tylko wyraz sportowy, ale przede wszystkim historyczno-patriotyczny. Po burmistrzu do młodzieży zwracali się także: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Suski, przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych radna Barbara Gryglewska oraz przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju i Rolnictwa radny Ryszard Stusiński. Radna powiatowa Beata Sznajder jako jedna z organizatorów biegu (z racji pełnionej funkcji dyrektora Gminnego Centrum Informacji) stawiła się na starcie w mundurze sanitariuszki „Inki”. Drugi organizator.dyrektor OSiR-u Mszczonów Michał Szymański. cały czas kontrolował wyznaczoną do przebiegnięcia trasę jeżdżąc po niej quadem i czuwając nad tym, aby żadna z drużyn nie pomyliła drogi i zebrała wszystkie części składowe hasała, które należało umieścić na kartach drużyn. Poszczególne litery, sylaby i liczby zawarte w haśle poukrywane zostały wraz z wizerunkami szesnastu żołnierzy wyklętych w leśnych ostępach.
Dodatkową atrakcją wydarzenia był punkt utworzony przez dzielnicowych z Komisariatu Policji w Mszczonowie (Pawła Nietrzebkę, Łukasza Drdzenia i Piotra Chojeckiego). Policjanci nie tylko zabezpieczali przejazd kolejowy, przez który przebiegała trasa Biegu, ale również przeprowadzali z uczniami pogadanki zachęcające do pracy w Policji, a także ocieplające wizerunek tej służby. Dzielnicowi pokonywali dodatkowo biegiem swój fragment trasy wraz z uczniami i… z reguły udawało im się wygrywać te wyścigi. To niekonwencjonalne zabezpieczenie imprezy spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony uczniów, którzy nie spodziewali się takiej otwartości ze strony stróżów prawa. 
O poczęstunek regeneracyjny dla wszystkich zaangażowanych w pierwszy mszczonowski Bieg Tropem Wilczym zadbali wspólnie pracownicy Gminnego Centrum Informacji i strażacy z OSP Zbiroża. Wyznaczenie trasy i zapewnienie na niej bezpieczeństwa spoczęło na Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz dzielnicowych KP Mszczonów. Sponsorem chust była firma Mondi Mszczonów. Każdy z uczestników Biegu otrzymał medal w kształcie wilczej łapy. Specjalne nagrody w postaci voucherów na pizzę wylosowali uczniowie z drużyn „Uskoka”, „Nila” i „Witolda”, czyli: SP Mszczonów, SP Osuchów I i SP Lutkówka II.
MM

  • Zdjęcie: Przedstawiciele władz samorządowych i organizatora witających uczestników biegu Tropem Wilczym
  • Zdjęcie: uczestnicy Biegu Tropem Wilczym
  • Zdjęcie: uczestnicy biegu tropem wilczym podczas biegu
  • Zdjęcie: uczestnicy biegu Tropem Wilczym z grupą rekonstrukcyjną
  • Zdjęcie: uczestnicy biegu Tropem Wilczym
  • Zdjęcie: przedstawiciele organizatora podczas Biegu Tropem Wilczym

wstecz